Modlitba koaliční  ...                                                                                   27. prosince 2010

 

V době těsně předvánoční pronikla na veřejnost informace, že členové vládnoucí kostelně socialistické dělnické třídy si schválili Koaliční modlitbu (viz níže). Zároveň se zavázali podpisem ve stranické, odborářské a rozvojové legitimaci, že se budou koaličně modlit a to nejméně 1x denně a v předvečer zastupitelstva 3x za hodinu. Proslýchá se, že závazek bude namátkově kontrolovat Michalova podržtaška.      

Ó soudruhu lidově sociální Venco

vykupiteli náš a lukrativních pozemků,

povznes se funkce tvá,

přijď zóna tvá,

buď cenzura tvá jako v tisku tak i v tv,

smog průmyslově práškovací dej nám hned

a opusť naše luhy jakož i my opouštíme své volitele,

nedej zahynouti svým půlpánům ni budoucím,

neuveď nás v informace,

ale zbav nás všeho Čistého

 

Slůvka kouzelná ...                                                                                   17. prosince 2010

     

Každý slušně vychovaný člověk ví o existenci dvou kouzelných slůvek a protože je slušně vychovaný, tak je také často používá. Uhodl jsi, slušný čtenáři - jde o slůvka „prosím“ a „děkuji“. I šlapanický úřad by mohl tato dvě kouzelná slůvka použít a o pomoc při zimní údržbě poprosit, ba i poděkovat. Ale zřejmě je jednodušší používat řeč úřední: „Žádáme občany ....“ a basta!  (obr. 1)

A ani odměna není sladká, ale slaná. Úřad totiž nabízí „za pomoc při zimní údržbě“, nastojte, celých 10 kilo posypové soli, kterou si můžete vyzvednout ve vestibulu MěÚ. Tento bohulibý čin ocení zejména důchodci, kterým se 10 kilo cestou domů (a většinou do kopce) pěkně pronese. Lépe na tom nejsou ani motorizovaní občané, neboť před úřadem v úřední hodiny zaparkujete ztěžka. Pravda, také by šlo sestavit seznam zájemců o pomoc a těm pak najednou, třeba v sobotu, sůl přivézt až k domu. Ale to bychom už se slušností a seriózností byli hodně, hodně daleko, někde až v normálním světě. (obr. 2)

Pro šlapanické je mnohem jednodušší se jako slušný tvářit. Ale málo platné, jedná se o slušnost šlapanickou, nikoliv obecnou. Což půlpánům nikdy nedojde. Ale nakonec  - jaké vedení (a jeho vedení), takový úřad! V kostele se budou chovat jako svatí a v reálném životě nedokážou ani říci: prosím a děkuji! Půlpánovské mimikry!

PS:  A jestlipak někdy úřad pomoc při úklidu nějak zohlední? Nebo občan sníh uklízející stejně při nejbližší příležitosti uslyší obligátní: žádosti se nevyhovuje?

 

 Řekni, kde ty keře jsou ...., co se s nimi mohlo stát ...                           10. prosince 2010

     

V květnu osadilo sdružení Čisté Šlapanice jednu stranu silnice od Šlapanic ke Hraničkám novými stromky. Takovou nehorázností se soudruzi z vedení úřadu nemohou nechat zahanbit a tak ve svém politickém plátku (Šlapanický zpravodaj 3/2010) slibují hory doly a kromě toho i podzimní výsadbu keříků na druhou stranu téže silnice jakožto zábranu proti sněhu. Půlrok uplynul a ...prd! Finance a pozornost totiž soudruzi věnovali své předvolební sebechvále (jo, ono takové obnovení Šlapanických slavností dá práci, víme....). V prosince pak nasněží (kdo by to řekl?), soudruzi zasednou ve "štábu zimní údržby" a "informují vedení SÚS JmK o nedostatečných zábranách podél brněnské silnice" (doslovná citace), kde jsou ovšem zábrany dávno připraveny, na rozdíl od slibovaných keříků !!!!!!! Inu tradice: kašpárek se probudil a ještě zvoní rolničkami!

(citlivého čtenáře samozřejmě zaujme anonymita tzv. sněhového štábu a půlpánovské určení místa: "...  podél brněnské silnice").

 

 Zdařilá premiéra                                                                                     30. listopadu 2010

15. listopadu uvedlo Vencovo loutkové divadlo světovou premiéru taškařice „Tři kašpárci“. Vedení loutek a režie se ujal sám principál a tak představení nemělo jedinou chybu, jak ostatně vyzdvihují všechny odborné recenze. Blahopřejeme!

 

 Jak na posr..ý ouřad?                                                                             6. listopadu 2010

Neveselo je občanu, když přes přemíru ptačích hovínek na ouřad šlapáňský zajít musí. Jiné cesty než té posr..é však není! A zatímco se nohou opatrně brodí, na hlavu mu padá guáno. Ale nikdo si takové vkusné vizitky nevšímá, nikomu trapně není. Ani lidovému veliteli. Ten přece jezdí autem jinudy. To bylo předvolebních keců! A jak vidno, lidová moc si neumí zamést ani před vlastním prahem ...!

 

 Kdo chce s Klškou výti, musí lézt do řiti  ...                                              3. listopadu 2010

    

V pondělí 25. října 2010 otiskl jistý deník pozoruhodnou stať o Šlapanicích. Na zcela aktuální otázku o povolebním jednání totiž nějaký starosta Klška odpověděl (přesná citace): Po volbách mi k úspěchu gratulovaly ODS, TOP 09 i ČSSD. Naopak mi negratulovaly Čisté Šlapanice. I na to jsme pak reagovali. Tak a je vám to jasný?! Na povolební koaliční jednání nemají vliv volební výsledky jiných subjektů, ale jen to, jestli a kdo panu starostovi gratuloval! Ale i sem se vloudila chyba: ODS sice starostovi gratulovala, ale v koalici přesto není!

Situace jaksi až příliš připomíná revoluční rok 1989, kdy soudruh Milouš Jakeš sice vyhlásil "povinnost" soudruhů vést se společností dialog, ovšem po našem, to dá komunistický rozum, že jo ...  Na toto téma pak složil písničkář Jan Burian skvělou to píseň s názvem: Píseň strašlivá o tom velkém dialogu, který nastal v Čechách L.P. 1989, ale ne s každým ...  Dovolujeme si zde text ocitovat. Podobnost s výše uvedeným článkem totiž není náhodná:

Moje máma říkávala:"My jsme rodina,
my jsme rodina, my jsme rodina,
príma čupr nóbl lidi, žádná spodina,
žádná spodina, žádná spodina."

"Vem si, hochu, lopatičku, na písku si stav,
na písku si stav, na písku si stav,
a když přijdou kamarádi, jen s někým se bav,
jen s někým se bav, jen s někým se bav."

®: S Frantou ne a s Karlem jo,
a s Honzou ne, a s Jirkou teprv ne,
s Frantou ne a s Karlem jo,
a s Honzou ne, a s Jirkou teprv
ne

Bortí se mi zámky z písku, já však mám svou čest,
já však mám svou čest, já však mám svou čest,
nebavím se skoro s nikým, zpívám o sto šest,
zpívám o sto šest, zpívám o sto šest.

®: S Vaškem ne a s Láďou jo,
a s Lojzou jo, a s Lubošem už ne!
S Vaškem ne a s Láďou jo,
a s Lojzou jo, a s Lubošem už ne!

Moje vlastní děti praví:"Tati, ty jsi cvok,
tati, ty jsi cvok, tati, ty jsi cvok,
když furt mluvíš sám, to není žádnej dialog,
žádnej dialog, žádnej dialog!"

®: S Vaškem ne a s Gustou jo,
a s Joskou ne, s Milošem tuplem jo!
S Vaškem ne a s Gustou jo,
a s Joskou ne, s Milošem tuplem jo!

Přestaňte mi, děcka, dělat z pískoviště chlív,
z pískoviště chlív, z pískoviště chlív,
dialog je, když teď mluvím jinak nežli dřív,
jinak nežli dřív, jinak nežli dřív!

®: S Ludvíkem ne, se Sášou ne,
s Vasilem ještě jo, s Michalem radši ne!
S Ludvíkem ne, se Sášou ne,
s Vasilem ještě jo, s Michalem radši ne!

®:A s tebou jo, a s tebou ne,
a s někým jo, a s každým hned tak ne!

 

 3x věčná sláva lidovému molochu!                                                               30. října 2010

Ale fakt to funguje!!! Stačí se zmínit na Zrcadle, šašci zašaškují a již 14 dní po komunálních volbách na infostoce zveřejní jejich výsledky. Samozřejmě i s humornou poznámkou, že to teda laskavě zveřejňují ovšem pouze "vzhledem k množství dotazů"! Čímž dali najevo, že samotné by je to ani nenapadlo! Lidoví soudruzi a jejich vlezprdelkové totiž dosud nepochopili, že městská informační média slouží i k informování občanů. Jen tak dále, soudruzi půlpáni, humoru je potřeba!

 

 Plné huby ... a skutek utek!                                                                     26. října 2010

Funguje to!!! Je to sotva 14 dní, co volební subjekty (tedy hlavně ty vítězné) měly plné huby slibů. Např. něco o zlepšení šlapanických médií. A opravdu! Do dnešního dne nedokázaly občany informovat nejen o výsledku voleb, ale ani o povolebních jednáních jak v opěvovaném infokanále, tak i na městském webu. Co bys chtěl, občane? Když se to chceš dozvědět, stačí přece mrknout jinam. To je pravda, ovšem pak je také pravda, že městská média v lidoveckém pojetí jsou na h...o! A tak Infokanál dál zůstává Infostokou a lidovecký „webový portál včetně informační webové stránky“ (ó jak krásný předvolební termín) výsměchem občanům. Ale soudruhy hanba nefackuje ...

 

 Co stačí voliči šlapáňskému? ...                                                                    23. října 2010

Volič šlapáňský je podivný kujón. Vůbec jej nezajímá jak kdo ze zastupitelů a vedení dědiny se v průběhu volebního období chová a co vlastně pro dědinu opravdu (ne)dělá. Voliči šlapáňskému k zodpovědnému rozhodování stačí pár pomatených předvolebních letáků (z nichž tentokrát vévodí demagogické vyjádření vedení města, nažloutlý blábol starostův a lidově barevné vizualizace) a opravy vybraných chodníků těsně před volbami. Voliči šlapáňskému též stačí humorem opředená oprava a otočení kanálového roštu „u papíren“ doslova několik hodin před otevřením volebních místností (předvolební opravu předpovědělo Zrcadlo již před drahnou dobou – komické ovšem je i to, že těch obrácených roštů čekajících na opravu je po dědině víc, jenže na co občan neupozorní, toho si úředník pod vedením lidu nevšimne). Ó, kéž by se volby konaly každý měsíc, to by si panáčci občana více všímali .... 

Volič šlapáňský podepíše petici proti výstavbě průmyslové zóny (nově nazývanou Sady krajského přátelství a lidové moudrosti) a vzápětí na to volí subjekty zónu podporující. Volič šlapáňský je totiž takovej malej Jidáš! Pardon, až tak malej vlastně není ...  No prostě půlpán!

 

Naši humoristé aneb volte správnou pětkošestku!                                      12. října 2010

 

Některé volební subjekty útočí na bránice voličů seč mohou:

Pozvánka na drakiádu od subjektu č.6 hýří barvami, přírodou a jak jinak, pochopitelně i dětmi. Spíše než o drakiádu se však jednalo o tryznu, neboť na místě konání akce budou zanedlouho stát výrobní haly průmyslové zóny, kterou volební subjekt č.6 prosazuje hlava nehlava. Akce tedy měla zcela nehumorný podtext: Děti, pojďte si pouštět draky, protože příští rok už nebude kde!

 

       

V materiálech lidového subjektu se skví vizualizace odpočinkové zóny na nábřeží Říčky. Ano, jde o levou část nábřeží určenou „k procházkám a neformálnímu setkávání“. Pravda, srovnávací fotografie současného stavu je z jiného místa a ve vizualizaci zjevně chybí dráty od šmírovacích kamer, ale jinak barevné a optimistické. Jen člověka zarazí, proč vizualizace urputně představuje jen levou část nábřeží. Což pochopí, až se v předvolebním letáku propracuje k bodu o dopravním okruhu Brněnská – Kalvodova. Z připojeného obrázku je totiž patrné, že po pravém břehu potoka a tedy přímo naproti odpočinkové zóně povede dopravní okruh, po němž se budou prohánět přinejmenším trolejbusy a autobusy.

Ač oba předvolební, kdy i "správná pětka" slibuje zlepšení infokanálu, lidová moc opět neodvysílala plný záznam z posledního (zářiového) zastupitelstva.

Ať žijí srandisté ze správné pětkošestky!
 

 Rukověť voliče šlapáňského ...  komunální volby 2010                                   8. října 2010

 

... aneb stručné shrnutí volebních subjektů (z důvodu jasnější identifikace nejsou jména některých subjektů uváděna ve správném znění):

KSČM: subjekt ve Šlapanicích v podstatě bezvýznamný, volí jej ortodoxní komančové či převlečení siouxové, které odvál čas. Předvolební materiál je plný obecných žvástů s ohledem na komunální volby poněkud mimo (školství zadarmo, ...)  

---

ČSSD: Subjekt sympatizující s Potroubkovými pohrobky, což už samo o sobě je vypovídající. V tom šlapáňském je však pár stranických přebíhačů, kterým je sociální politika putna. Humorné také je, že „odborníci na přírodní prostředí“ (z kandidátní nabídky) se dosud veřejně nevyjadřovali zejména k průmyslové zóně.  

---

Změna pro Šlapanice: subjekt nový, ovšem s nejasným programem. V jediném předvolebním letáku (do dneška, tj. týden před volbami) se holedbá jen krávovinami typu zřízení cyklostezky mez Šlapkami a Bedrásky, zcela pomíjející fakt, že stavba cyklostezky je věc výkupu patřičných pozemků, což se za posledních 12 let ještě nikomu nepodařilo a jen tak nepodaří. Předvolební akce se hemží pouze různými „dýdžeji“ a hopsáním, čímž subjekt dává najevo, že voličská generace nad 40 let jej vůbec nezajímá.

--- 

Čisté Šlapanice: subjekt nový a zjevně ambiciózní, neboť jen nekecá a něco dělá (jediný mezi nezávislými subjekty). Otázkou je zda dobře nebo špatně, ale to v této chvíli není rozhodující. V předvolebním prohlášení uvádí, že do voleb jdou proto, že chtějí něco změnit, což je zvláště ve Šlapanicích idea mírně naivní (pokud nevyhrají 60% většinou). Nicméně je pravděpodobné, že „čistí“ volby vyhrají. Ovšem nikoliv bezkonkurenčně a pro případné vládnutí se budou muset spojit s jinými subjekty -  a záleží jen na nich, jestli složí koalici s nulami (které je budou chtít ovládat), nebo s někým na úrovni.

---

KDU-ČSL: o tomto subjektu bylo v minulosti na Zrcadle uvedeno dostatek informací, neboť jde o subjekt dosud vládnoucí. Je tedy jasné, že šlapanické lidovce volí pouze lidé v dobré víře naivní, kteří se domnívají, že s funkcí přichází i rozum a dále ti, kteří si nepřejí pokrok, nevidí dál než k benzínové pumpě a půlpáni, kteří nepochopili, že svět vně Šlapanic je už úplně někde jinde (což je vlastnost půlpánům přirozená). Lidovce samozřejmě volí i úřednictvo šlapanického úřadu, neboť tak má jisté, že se v klidu dožije důchodu bez profesionálních a personálních změn. Subjekt navíc již není parlamentní stranou, takže se nemůže ohánět styky ani lokty (a bude dělat jen to, co si přeje Jeho šedá krajská Eminence i když pětina kandidátky je starostova rodina). Kvůli vládnutí a moci je paradoxně ochoten se koaličně spolčit i s ďáblem (viz Krajský úřad). Díky své politice „despotického půlpanismu“ jsou lidovci jasnou příčinou vzniku konkurenčních subjektů – Rozvoje a Čistých Šlapanic.

--- 

ODS: ač její kandidátka je přeplněna schopnými manažery, kteří by zpomalené Šlapanice mohli posunout dál, díky celostátnímu voličskému vnímání nikdy nedosáhli na skutečné řízení města. Pokud se tak stalo, vždy tu byl limit daný koaličními dohodami, čili ódées dělala jen to, co kluci z lidu dovolili a toho mnoho nebylo.

--- 

Nezávislí 2010: subjekt vznikl spojením „letitých“ Nezávislých a „minulovolební“ Moudré volby. Ač jejich předvolební provolání zní „Chceme pozitivně pracovat pro Šlapanice“, s činy už to tak slavné nebude. Připomeňme např. rok 1998, kdy podrazili své voliče odstoupením z vlády (opravdu Chceme pozitivně pracovat pro Šlapanice?) a v posledním volebním období prosluli svojí minimální účastí a aktivitou na zastupitelstvech (opravdu Chceme pozitivně pracovat pro Šlapanice?). Humorný předvolební leták ve svém vtipkování téměř dohání bratry lidovce: doprava - zřídíme retardéry a kruhové objezdy (proboha kde je na to místo?), rozšíření činnosti Satesa (které jsme za doby svého vládnutí /2002-2006/ téměř dovedli ke krachu), Šlapanický zpravodaj bez cenzury (kterou jsme svým vládním přicmrndáváním s Rozvojem ve stejných letech rozvinuli), přednostní zaměstnávání místních občanů (to by nevymysleli ani komunisté). Srandě se prostě meze nekladou.  

---

Rozvoj Šlapanic: přes všechnu sebechválu to asi subjekt asi tak úspěšný nebyl, když letos nekandiduje, že? Ale nenechme se mýlit. Rozvoj tu je, jen se nám trošku rozdělil do dvou organizací – Zdravého rozumu a TOP 09. Samozřejmě se po volbách počítá s opětovným spojením (a když se k tomu přidají socani, bude horko). Jde o stejnou skrčku, jakou v minulých komunálkách předvedli lidovci se zelenýma. Sám Zdravý rozum moc šancí nemá a tak mu má pomoci Topka, která je momentálně v celostátním kurzu. Ovšem rozumný volič ví – volit Topku znamená volit Rozvoj. 

Zdravý rozum: v minulosti rozvojově proslulý arogancí a neznalostí českého jazyka (což se opět ukázalo v předvolebním letáku), se předvedl dalšími webovými stránkami (kolikátými už ve své historii, aniž by pochopil, že webové stránky stačí jedny, ale musí se o ně někdo starat). Z hlediska historie je téměř jisté, že nejméně polovina současné kandidátky bude velitelem strany do dvou let označena za agenty infiltrovanými z jiných volebních subjektů a mající za úkol Zdravému rozumu škodit. Ač Zdravý rozum je téměř hysterickým propagátorem průmyslové zóny („bez ní to tady nejde“), na své kandidátce hostí její odpůrce. Volajaký zmätok, že? Je tedy jisté, že ti, kteří zdravý rozum mají asi Zdravý rozum volit nebudou. 

TOP 09: spolek využívající momentální celostátní popularity, ale šlapanická Topka a ta celostátní nemají kromě názvu společného vůbec nic. Těžko přece lze srovnávat nonšalantní grandióznost knížete Schwarzenberga s místním knížetem Bacóchem či hrabětem Forest Gumpem. Nebo jo? V předvolebních materiálech se honosí průpovídkou „s podporou starostů“, ale těžko si představit šlapanického lidového starostu podporujícího jiný subjekt než vlastní. No prostě klasická šlapanická hovadina ...

--- 

Uvidíme, zda Šlapanice své volby vyhrají, ale to je údělem demokracie.

A kdyby to nedopadlo, tak prosím o pevné nervy to snášet další 4 roky. V nejhorším to jistí PŠD!

Poznámka: PŠD = První Šlapanická Defenestrace

 

 Kurňa, to je aspoň matroš ...                                                                         2. října 2010

                  

V době předvolební člověk očekává leccos. Najmě materiály jednotlivých subjektů, ze kterých jasně vyplyne nějaká legrace v tom duchu, že šťastná budoucnost je zaručena pouze s tím či oním. Ovšem i legrace má své meze, které zatím bezkonkurenčně překročil leták „těch lepších z nich“. Ano, je to ten leták s úvodní hromadnou fotkou, kde sice špička kostela je celá, ale kandidáti mají uřízlé nohy ...   Co bod, to perla. Podívejme se společně – ale napřed si připravte bránice!!!

Doprava:

Vytvoříme městský dopravní okruh ulicemi Čechova – Kalvodova – Brněnská.  Zajímavé, zvláště když ulice Kalvodova je v podstatě slepá a kvůli potoku až tak moc rozšířit nejde.  

Vytvoříme klidovou zónu nábřeží Brněnská – Starý dvůr – Čechova – Lidická.  No jo, ale někudy tudy přece povede městský dopravní okruh (viz výše).  

Zajistíme pravidelnou komfortní příměstskou železniční dopravu s vloženou zastávkou v oblasti Švehlovy ulice. Realita: na megalomanské vizualizaci v souvislosti s průmyslovou zónou je však zastávka umístěna na konci ulice Jungmannova. A kromě toho Správa železniční a dopravní cesty v nejbližší budoucnosti nic takového ve finančním plánu nemá ... 

Zajistíme parkování v jednotlivých ulicích se zachováním zeleně, která nebude bránit rozhledu. Hezké, ovšem proč jsme v právě uplynulém období zřídili parkování s bráněním výhledu (a zvýšili nehodovost – prostřední obrázek) a proč jsme umožnili parkování snad v nejužším místě ve Šlapanicích (asi proto, aby popelářské auto muselo zaparkovaná auta obtížně objíždět přes městský chodník a ničit jej a aby parkující auta ničila soukromou zeď).

         

Zajistíme bezpečnější přecházení komunikací pro vás a vaše děti: rekonstrukcí stávajících a doplněním nových přechodů pro chodce s osvětlením a středovými ostrůvky. Správně, středové ostrůvky na už tak úzkých šlapanických silnicích budou jistě přínosem ...  

Zabezpečíme komfortní a kapacitní parkování u zdravotního střediska. Nádhera: proč jsme ale napřed ke zdravotnímu středisku umístili dopravní značku „zákaz zastavení“ (což je drzost do nebe volající - vezete-li k lékaři osobu nemohoucí či starší – nesmíte jí ani zastavit a pak třeba jet zaparkovat jinam)? No přece proto, abychom měli co dát do volebního programu!

---

Zajistíme maximální omezení zápachu z cihelny Tondach ....   Tak to je obzvlášť dobrej fór – ještě ve zpravodaji č.3/2009 lidový starosta hřímá na adresu stěžovatelů na zápach, že je všechno v pořádku a čistěji ve Šlapanicích už být nemůže ...  

Pravidelným a opakovaným čištěním městských komunikací a chodníků odstraníme maximum prachových částic v ovzduší města. Fajn, a co teda ta nejmodernější technika, kterou se chlubíme, dělala do teď?  

Místo nerealizovaného supermarketu LIDL ... zajistíme nový projekt obchodního centra. Akorát jsme trošku nevzali v úvahu, že supermarkety mají taky svá strategická kriteria a vesnička o 6000 obyvatelích pro ně až tak zajímavá není.  

Koncepčně vyřešíme nedostatek míst v mateřských školách. Asi jako dosud, tedy místo organizačních pravidel pro stávající zařízení postavíme třebas dalších 5 školek, neboť na to máme.

Provedeme rekonstrukci nevyhovující letité kanalizace, zejména v centru města. Jak asi taková rekonstrukce bude vypadat, když jsme ve svém vládním období nedokázali ani otočit špatně umístěný kanálový rošt o 90° ... ?

Budeme pokračovat v systémových opravách komunikací a chodníků. Ano, systémově chodníky zúžíme (Jungmannova) a případné nedodělky po sobě systémově nebudeme opravovat (viz obr.)

 

Vhodnými personálními opatřeními zajistíme další zlepšení činnosti, profesionalizaci a pozitivní komunikaci zaměstnanců MěÚ s občany. Ha ha ha! Zřejmě pro tento účel jsme si již na jaře r. 2007 nechali vypracovat odborný personální audit, na jehož závěry jsme se ovšem vykašlali a šlo tedy jen o vyhozené peníze. Neboť platí zásada: půlpán půlpána přece nevyhodí!  

Dále zlepšíme činnost a služby městské policie .... rozšířením kamerového systému. Skvělééé! Takže dědinu čeká další zadrátování a jasná pravidla pro šmírování a jeho kontrolu taky lidem neřekneme!  

Realizujeme nový webový portál včetně informační webové stránky. Slova vzletná a dobře vypadající, ale bohužel nic neříkající (termín „webový portál“ včetně „informační webové stránky“ je vskutku záhadou – je to podobné, jako byste řekli „koupím si rohlík včetně rohlíku“). Dvojí městské webové stránky jsou už nyní naprostou zhovadilostí. Navíc je známo, že Komise pro tisk a informace zcela nezištně vypracovala podrobnou strukturu nového webu už před třemi lety – práce, za kterou by úřad nějaké firmě zaplatil mraky peněz, byla zasunuta na dno šuflete a neřešena. A když odstranění chyb na stávajících stránkách trvá roky, k čemu by vlastně byl nějaký nový webový portál?

Zabezpečíme další rozšíření televizního infokanálu a jeho širší dostupnost. To je fakt bomba! Napřed se tvrdošíjně bráníme jakýmkoliv podnětům o zlepšení stavu, ale předvolebního plácání z nás udělá hrdiny. A co se myslí pojmem „širší dostupnost“ je záhadou. Zvláště, když si případnou dostupnost infokanálu musí zvážit a zařídit (a zaplatit) každý sám se společností dodávající tv signál kabelem a na kterou město nemá pražádný vliv (i když jí kabelizaci z části zaplatilo).  

Budeme pokračovat v inovaci Šlapanického zpravodaje. Zřejmě i inovací cenzury.

--- 

Na konci letáku se píše: Nabízíme 10 konkrétních projektů starosty (podrobně viz příští leták). Realita: starostových bodů je 14 a leták byl roznesen o 5 dní dříve než tento. Ó jak důvěryhodný to volební subjekt, když nedokáže ani zorganizovat takovou prkotinu jakou je správná distribuce předvolebních letáků.

---

Co říci závěrem? Jako vtip naprosto bezkonkurenční! V jiném případě jde o urážku občanů. Volební program sestavený z prvků, které jsme jako vládnoucí strana neřešili. Ale  co jsme tam teda tu dobu dělali?   

Zajímavé také je, že o řadě bodů a problémů z tohoto předvolebního letáku se v průběhu doby píše na tomto Zrcadle Šlapanic. S tím rozdílem, že Zrcadlo je to nejhnusnější, kdežto my, lidumilové, jsme hrdinové!

 

 Věc je jistá, lidovec je humorista...                                                                   25. září 2010

        

... když ve svém sebechvalném bilancování volebního období 2006-2010 zveřejní větu:

"Obnovili jsme Šlapanické slavnosti" !!! K tomuto výplodu netřeba dodávati ničeho  ...

 

 Panoptikum vesnice šlapáňské ...                                                                    18. září 2010

Jinak normální člověk nemůže nazvat jmenný seznam kandidátů blížících se komunálních voleb.  Pár bonbónků:

Značnou část jmen tvoří takzvaní přebíhači, aneb soudruzi, kteří v průběhu let mění svá občanská předsevzetí a co komunální volby objevují se na kandidátce vždy jiného subjektu. Letošním rekordmanem je bývalý nákupčí pozemků pro Vencu. Ten kvůli kandidatuře dokonce vstoupil do strany socanské, aby obsadil volitelné místo.

Ale panoptikum pokračuje: tragikomická nula zvaná "Šlapanický Forest Gump", která v tomto volebním období na Městském úřadě nedokázala vést jediné jednání na odborné úrovni, si v předvolebním letáku dovolí zaštiťovat se knížetem Schwarzenbergem. Dost velká drzost, byť mezi knížetem a šlapanickou Top je rozdíl pouhých 160 bodů IQ ...

Úsměv na tváři vzbudí i jméno zarputilého blogového bojovníka proti průmyslové zóně a kritika komunikace s úředníky a to přímo na kandidátce Střechovského rozumu, tedy subjektu, který se jednoznačně staví za průmyslovou zónu a který ve svém vládním období aroganci úředníků pozdvihl.

No prostě typické Šlapanice - když prdel, tak prdel ...   A beze studu!

 

 Informace na prd ...                                                                                       12. září 2010

V posledních dnech Šlapanice rozchechtala kauza informačně autorská. Oč jde? To si takhle Šlapáňský ouřad nechá v rámci nějaké kauzy udělat právní rozbor. Samozřejmě ne zadarmo, ale za obecní peníze. Po čase si Občanské sdružení Čisté Šlapanice z ouřadu vyžádá k této kauze informaci (v duchu zákonného poskytování informací úřadem). Ouřad však žádnou informaci neposkytne a tvrdí, že právník, který právní rozbor vypracoval, jej považuje za autorské dílo a to teda jen tak dále šířit nejde. S dovětkem, že pokud by stejný právní rozbor vypracoval někdo jiný (z týchž indicií a rámci týchž zákonů), šlo by o plagiát a porušení autorského práva. Poněkud úsměvný závěr, ale budiž (i když z rozhlasového záznamu pojednávající o této šlapanické prapodivnosti je člověku spíše na blití ...).

V duchu stejného pohledu na věc pak občanovi prahnícímu po informacích zbývá jediné. Nechat si patentovat a autorizovat prdění! A pokud si prdne kdokoliv jiný, bude platit autorský poplatek! A bude pořádek a basta! Ani starosta si už neprdne !!!

 

 Šlapanický zpravodaj ...                                                                                 2. září 2010

Nejnovější vydání Šlapanického zpravodaje č. 4/2010 na jedné straně mile překvapilo nebývalou pestrostí obsahu, na straně druhé byl tradiční humor zachován a tak tato vtipná tiskovina pobaví všechny, bez rozdílu věku.  

Patrně mimozemšťané a časová smyčka mohou za to, že ač distribuce ŠZ je datována na 10. srpna, již 3. srpna se skvěl v mnoha schránkách, což je historicky poprvé, kdy byl nejen dodržen termín, ale dokonce předstižen. Zajímavá je i skutečnost, že onoho 10. srpna k občanům promlouvá šéfredaktorka, která ovšem v srpnu už šéfedaktorkou nebyla (a nikoliv ze dne na den) a je škoda, že se se svými čtenáři ani nerozloučila. Její e-mailová adresa, na kterou lze posílat příspěvky do čísla následujícího, však zůstala a tak uvidíme, kam tyto příspěvky dojdou ...

---

Strana 1 - Pohled do starostovy kanceláře

je tradičně plný černého humoru. Není známo, proč starosta vypustil ven neověřenou informaci o „vině“ Čistých Šlapanic v souvislosti s neuskutečněnou výstavbou dalšího supermarketu, ale známo je, že v předvolebním období se hodí každá informace, tedy i ta neověřená! Nakonec, jde jenom o ukázku morálních kvalit, ne?

Další ukázka ze starostovic kanclu už je jen úsměvná:

Citace: Již se naplno rozeběhly práce na urbanistické studii území, které oddělí CTPark od stávající zástavby města v oblasti ulic Švehlovy, Wurmovy a dalších, tedy na tzv. urbanistickém fltru. Jeho smyslem je oddělit obě území tak, aby nebyla rušena (zejm. obytná část) možnými negativními vlivy (hluk, imise atd).  

Ještě v minulém čísle zpravodaje starosta hlásá, že není rozdílu vlivu na životní prostředí pokud bude průmyslová zóna v Tuřanech nebo ve Šlapanicích a ejhle, náhle se připouští hluk, imise a jakési nekonkrétní „atd.“. Hmmm, a stavěl by se tedy ve Šlapanicích „urbanistický filtr“ i v případě, že by zóna průmyslu stála v Tuřanech? Šlapanický občan (a volič) ale už dávno zjistil, že nemá význam lidového starostu brát až tak vážně ...

--- 

Strana 7 a tradiční perla Ze zápisníku Městské policie 

Citace: Z podnětů občanů budeme provádět měření také na ulicích Brněnská, Nádražní a Ponětovská...

Z uvedeného tedy vyplývá, že nebýt podnětu občanů, asi by nás to nikdy nenapadlo ...

---

Strana 30 - Nejlepší na konec aneb

Jak odnaučit Šlapaňáky třídit odpad a jiné problémy

Reakce úřadu na poznámky občana se nesou v klasickém tónu: zase sis občane dovolil na něco poukázat a my tě natřem ...  Občan upozorní na binec kolem kontejnerů na plasty a v odpovědi se dozví, že tam či onde byly umístěny za vlády minulé místostarostky a bordel tam dělají občani, tedy i Ty, pisálku!

Čert vem PETky, plasty nebo chlasty a přejděmež na nejzajímavější část onoho článku. Onen občan totiž dále upozorňuje na špatně uložený kanalizační rošt v dobré víře, aby se Šlapanice přinejmenším vyhnuly případným peripetiím v článku popsaným. Odpověď úřadu je sice těžko uvěřitelná, leč reálná! O stavu roštu víme (koneckonců někdo z úřadu jej takto zkolaudoval, ne?), opravu z finančně organizačních důvodů uskutečnit nelze a navíc se rošty kradou, tak vocogou občane ... !  Jasně, proč platit za opravu kanalizačního roštu, když můžeme platit 1000x více na odškodném a soudních výlohách, tedy v případě, že by si někdo na špatně umístěném roštu, nedej bože, opravdu poškodil zdraví? Pokud by si situaci dosud nikdo neuvědomil, šlo by „jen“ o nedbalost. Ovšem článkem dal úřad najevo, že "ví" a že zná možné nebezpečí a tudíž je nabíledni, že by někoho čekalo i trestní stíhání!!!! Inu kdo chce kam, pomožme mu tam!

Pokud je pro úřad problém vyřešit takovou banalitu jako obrácení kanalizačního roštu (včetně základu) o 90 stupňů, pak je jistě na místě otázka k čemu takový úřad vůbec existuje. A související otázkou je: jak a kým je asi úřad řízen, když dokáže vyplodit a zveřejnit ukázku vlastní neschopnosti a návod na vlastní trestní stíhání?! Starosta se sice rád a obšírně vyjadřuje ke všemu, ale takovou šílenost v podobě článku klidně pustí ven a bez poznámek ...  Ostatně, nebýt vyhozených peněz za zbytečné starostovy letáky na křídovém papíře, možná už by i ten „blbej kanálovej dekl“ byl opraven ... Ale neboj, občane, blíží se volby a to se probudí i kdejakej šlapanickej lidovec a do 10. října bude kanál „v cajku“! Vsadíte se? Ovšem občan, který na problém upozornil, bude za odměnu navždy zapsán do lidově půlpánovské Černé knihy!

P:S.: Onen špatně uložený kanálový rošt není ve Šlapanicích jediný ...

 

 Víme co chceme ...                                                                                     28. srpna 2010

Přes dva tisíce občanů podepsalo petici proti průmyslové zóně CTP.

Šlapanické slavnosti sponzorované CTP poctilo návštěvou přes dva tisíce lidí.

No, tak hlavně že víme co chceme ... 

 

 Vzorní řidičové šlapáňští  ...                                                                         22. srpna 2010

Také jste si toho všimli? Více jak před měsícem se neuvěřitelným způsobem zklidnila doprava ve Šlapanicích. Těžko říct, zda jde o důsledky osvěty, kontrol či moci nadpřirozené. Tak jak tak výsledkem je fakt, že všichni řidiči dědinou projíždějící se chovají zodpovědně, morálně a svá vozidla udržují na konstantní a přijatelné rychlosti 53 km/hod.. A vypadá to, že se takto slušně budou chovat i nadále. Nebo alespoň do té doby, než to nějaký rozvojový hlupáček konečně zjistí a nechá opravit ten zatracený zaseklý radar ...

 

 Půlpáni, půlpáni - už to příliš přehání!                                                      14. srpna 2010

 

Jeden z důvodů, který starostu vede k tomu, aby neustále a obsáhle informoval občany o své dokonalosti a o zlých úmyslech všech ostatních, může být i půlpánovské myšlení. Příkladem konkrétním budiž „reakce starosty města“ na názory občanů (ŠZ 3/2010). Zde v plné kráse ukázal, jak to ve Šlapanicích chodí v praxi!  

Citace starosty: Značně kritické připomínky na zasedáních zastupitelstva zaznívají od občanů (stále stejných), kteří si podle mého názoru především nepřejí tuto samosprávu, a proto ji chytají za slovo a skandalizují za každou cenu a nevynechají jedinou příležitost. Jde jen a pouze o politickou rétoriku a komunální předvolební kampaň, kdy evidentně pozitivní výsledky této samosprávy musí být jakkoliv popřeny nebo alespoň oslabeny.  

Rozum zůstává stát nad tím, kde starosta bere tu jistotu či drzost ony občany takto nařknout? Co když je to úplně jinak? Co když ti lidé na nedostatky upozorňují nikoliv v úmyslech podsouvaných starostou, ale zcela prostě jen proto, aby si toho někdo všiml a chybičky, kterým se nevyhne nikdo z nás, napravil. A aby se v dědině skutečně dobře žilo. A že jde o stále stejné lidi (jak káže starosta)? Není to třeba proto, že je nutné se ptát pořád dokola díky nejednoznačným a neúplným odpovědím vedení města? A proto hned musí být lidé osočováni z „nepřátelství k lidově demokratickému zřízení“ (podobnost s reakcí bolševika asi není úplně náhodná)? Příklad za všechny - scénka z dubnového zastupitelstva. Řadu měsíců se přetřásá případ práškovělakovací firmy, která navzdory slibům (něco za něco) kynologům nepostavila kotce. Drahnou dobu vedení města mele a mele, že ona firma nic, ale jednáme, jednáme, jednáme. Až se konečně jeden občan zeptá zcela konkrétně (volná citace scénky): Občan: je vůbec postavení kotců obsaženo ve smlouvě mezi městem a firmou? Starosta: Ano, je! Občan: A je tam uveden termín, do kdy se mají práce udělat? Starosta: Není! Občan: Kdo takovou smlouvu podepsal? Starosta: Asi já, ale já nemůžu číst všechno ...  Což je jistě pravda, ale na druhé straně to ukazuje na špatnou práci těch, kteří starostovi podklady připravují a které starosta stále považuje za „odborníky“. Takže místo férového přiznání viny či omylu je zřejmě jednodušší půl roku mlžit a případné kritiky de facto kriminalizovat.

  1                      2

A podívejme se na druhou stranu mince. Starosta se v článku kromě nařčení občanstva holedbá svými úspěchy, kdy vyzdvihuje zdařilou rekonstrukci kde čeho. Co však znamenají některé „evidentně pozitivní výsledky této samosprávy“ v praxi? Tak např. obligátní a stále opakované chodníky. Lze považovat za přínos zúžení chodníku o šířku jedné dlaždice (30 cm) na Jungmannově ulici (tzv. Jardův chodníček)? O zabordelizování konce „Jungmanky“ nemluvě (viz obr. 1 a 2). Je nespornou pravdou, že třebas ulice Brněnská zámkovou dlažbou prohlédla, ale díval se někdo na kvalitu odvedené práce? Proč 11 let stará zámková dlažba na Masarykově náměstí je dosud rovná a ta nová na Brněnské měla  prohlubně už v době svého vzniku? A proč dlažba nebyla položena i k vjezdům do domů, když jde o městský pozemek? Určitě by výsledek byl estetičtější a jednou provždy!

Ale co neudělalo město, udělej si sám, občane! Chceš mít starostou vyzdvihovanou dlažbu až k domu? Možné to je, ale musíš pro to něco udělat – zde je skutečný úřední postup: zažádáš radu města o rekonstrukci, necháš vypracovat projekt a na vlastní náklady si městský pozemek můžeš zvelebit! A pokud chceš na tebou financované rekonstrukci ještě i parkovat, stačí jen městu platit nájem, starat se o jeho zeleň a v zimě městu odklízet sníh! No řekni občane, není to dobrý obchod na dobré adrese k dobrým vztahům přispívající? Ale chlubit rekonstrukcí se bude starosta!

   3

V duchu rekonstrukce obrubníků se také docela povedlo i snížení nájezdů – no proč by při dešti měla voda téci po silnici, když může odtékat po chodníku! Ostatně chodníková brodáž je prý nejlepší masáží chodidel (viz obr. 3 - tzv. Jardova stoka!) Oblíbeným tématem samochvály samosprávy jsou i nové parkovací plochy. Jak dopadly třeba ty na Brněnské vidíme dnes a denně! Zaasfaltování pouze poloviny plochy, byť celá patří městu, je estetickou perlou hodnou titulu Ing. Arch. (obr. 4). A co bezpečnost dopravy? Chcete u Moravské chalupy odbočit na Brněnskou? Přes nová parkovací místa není vidět zhola nic, přesněji řečeno – nevystrčíte čumák, nevidíte nic, vystrčíte čumák - pic a kolize (obr. 5). Situace je jistě řešitelná tak, aby parkování zůstalo a byl zachován i minimální výhled do vozovky. Ale to by se muselo přemýšlet, že?  

   4                  5

Tak jsou výše popsané příklady těmi starostem proklamovanými „evidentně pozitivními výsledky této samosprávy“?  

Častým starostovým tématem je i odkazování se na „rady“ komisí Rady města. Tedy aspoň těch, která se hodí do krámu. A tak se dopravní komise od stolu usnese, že případná průmyslová zóna bude dopravním přínosem, komise životního prostředí se usnese, že (citace páně starosty) tatáž průmyslová zóna nebude mít vliv na životní prostředí (kurnik, už jste někdo viděli, že urbanizace krajiny nemá vliv na životní prostředí?). Na druhé straně před dvěma lety předložila komise pro tisk a informace obsáhlou zprávu o konkrétních nedostatcích šlapanických médií s cílem situaci řešit. Výsledek? Rozvojový místostarosta chtěl za takový „drzý“ čin komisi zrušit (zcela v duchu tradice svého chlebodárce, který totéž učinil již v lednu 2006) a soudruh tajemník se zachoval podobně. To je aspoň řešení situace, což?! Na otázku, zda tito pánové jsou přínosem pro skutečný rozvoj města, nechť si každý čtenář odpoví sám. Od té doby je veškerá činnost komise ignorována a byť zápisy s doporučením k řešení jednotlivých problémů jsou k dispozici kde komu, přesto v zápisech rady města najdeme vždy stejnou větu: zprávy z komisí – NIC k projednání! No bodejť, když se tato komise ostře postavila proti jakékoliv cenzuře a to se nám teda sakra nehodí! Jeden by nevěřil, jak hluboko je v půlpánech vryt systém komunistické diktatury. A je škoda, že na rozdíl od vlastní samochvály o takové závažné skutečnosti starosta veřejnost už jaksi neinformuje.  

Ale jinak sláva, nechť žijí osvícení, jediní správní a neomylní starostové a samochvalné samosprávy!

 

 Proč Šlapanice nejdou správným směrem  ...?                                             7. srpna 2010

Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá, zvláště po zhlédnutí obrázku. Pokud podle těchto směrovek trefíte k Albertu, na Nádražní a na nádraží či ke zdravotnímu středisku, pak jste místní a nikoliv turista. Zajímavé je, že tyto dezinformační směrovky jsou umístěny v bezprostřední blízkosti kamery šmírovacího systému, který jak známo "pomáhá udržovat pořádek" (samozřejmě myšlen ten šlapanický). Takže poslední otázkou už zůstává, jak je možné pootočit směrovacími tabulemi aniž by si toho kdy a kdo všiml?

 

 Příběh lásky k bližnímu občanovi  ...                                                            1. srpna 2010

Trolejbusová zastávka na Brněnské, ta u parčíku s rudým Armějcem, existuje co svět světem stojí a trolejbus do Šlapanic jezdí. Za tu dobu se taky dědina rozrostla a to zejména na jih od tohoto bodu – tedy lokalita směrem Švehlova (chcete-li Pardálov). Těch domů. A těch lidí! A těch lidí co na a ze zastávky chodí! Bajvoko čtvrtina Šlapanic! A všichni tito lidé chca nechca musí přejít vozovku u parčíku na ulici Čechova. A všichni tito lidé chca nechca při přecházení kličkují mezi automobily. A nemuseli by! Kdyby někdy někdo něco pro občany udělal a v inkriminovaném místě prosadil poměrně primitivní zařízení jež se přechodem pro chodce zove. Pravda, někteří sice mají plnou hubu i pero zásluh, ale takových základních věcí si jaksi nevšímají. Naopak! Ke zhoršení a znepřehlednění místa ještě přispějí. Např. za vlády svatého Rozvoje se při úpravách po stavbě kanalizace chodník směřující k silnici zalomil ještě větším sklonem, snad proto, aby si občané zejména v zimě nějaké legrace klouzáním užili. Ani současné lidově-demokraticko-rozvojové vedení nezůstalo pozadu a celou zatáčku před „přecházecím místem“ nechalo zarůst stromy a křovinami tak, aby místo bylo ještě víc nepřehledné, aby lidé neviděli případná přijíždějící auta, či aby řidiči neviděli případné chodce! Jest kupodivu, že tento problém, týkající se bezpečnosti a spokojenosti čtvrtiny obyvatel, naprosto nikoho nezajímá (navzdory předvolebním slibům)! Starosta řeší hlavně to, že sdružení Čisté Šlapanice organizuje petici u Základní školy, kdejaká komise od stolu vydává resumé, že průmyslová zóna bude ekologicko-dopravní přínos, ale řešit skutečné problémy skutečných občanů, ehm ... ehm ...! A je samozřejmé, že po přečtení těchto řádků vyrukují ješitní hrdinové s důvody, proč tam ten přechod pro chodce udělat nejde, místo toho, aby se postarali o to, aby to prostě šlo! V rámci větší bezpečnosti by jistě bylo vhodné nejen zřídit, ale i osvítit některé stávající přechody pro chodce, tak jak je to v jiných dědinách již skoro normou. Ve Šlapanicích místo toho osvítili jen sochu Rudého Armějce. Ale osvícení to je, ne?  

Buď jak buď, je to jasné: podzimní komunální volby vyhraje ten, kdo se zasadí o zřízení přechodu na tomto místě a nikoliv ten, kdo bude nadále půlpánovsky šaškovat!

 

 Šlapanický zázrak ...                                                                               30. července 2010

 

Odpolední hodiny dne 30. července 2010 budou ve Šlapanické historii již navždy zapsány jako Šlapanický zázrak. Oč jde? Že horní trolejbusová zastávka ("u Lípy") není umístěna zrovna na nejbezpečnějším místě ví leckdo a opatrnosti zde není nazbyt. Tím spíše stále překvapuje, že zejména stojí-li trolejbus na zastávce směrem dolů do Šlapanic, hulváti a půlpáni v automobilech jej i na tomto nepřehledném místě předjíždějí (přece mne, půlpána, nebude plebs zdržovat). Dopravní vyhláška sice jasně stanoví, že na nepřehledném místě a horizontu (což nepochybně toto místo je) se předjíždět nesmí, ale dosud žádného policajta nenapadlo, jak skvělé místo pro zlepšení městského rozpočtu se zde nachází. Proto lze za zázrak považovat odpolední hodiny pátku 30. července, neboť se na inkriminovaném místě vyskytl toliko stojící příslušník městského policejního sboru. Už jen stojící policajt měl ovšem na dopravu nesmírně kladný vliv a žádný hulvát ani půlpán si předjíždět nedovolil. No vida, i kladné chvíle může občan zaregistrovat a Zrcadlo počin chválí. A snad to nebylo jen tím, že starosta byl zrovna na dovolené a proto ve Šlapanicích aspoň něco fungovalo jak má ...

 

 Prochází se po rynku ...                                                                        24. července 2010

 

V každé lokalitě, u každé dědiny a v každém městě jsou přirozené relaxační zóny, čili místa, kam se dá jít špacírovat, konverzovat, prostě odpočinout. Jedním z míst, které využívá nejméně třetina Šlapanic a kde potkáte hejna kondičních běžců, maminky s kočárky i důchodce na procházce, pejskaře i cyklisty, ba i koňaře, je prostor polí a hájků v okolí letiště, dráhy a Tuřanky. Naštěstí už ne nadlouho! Přece není možné, aby si občané jen tak mírnyxtýrnyx a nekontrolovaně chodili kam chtěli! I to je jeden z důvodů, proč je třeba tato místa industriálně zastavět! A jak to bude s relaxací? Huš, občane, na procházky budeš chodit po dědině, pěkně pod kontrolou šmírovacích kamer (no co kdybys konverzoval s třídním nepřítelem). A na co jsme ty lavičky na náměstí zřídili? Pejskařům náhradou zřídíme nový výběh u Národního výboru o dostatečné velikosti zhruba 3 x 3 metry. Běžcům konstruktivní osvětou (tři starostovy letáky budou stačit) vysvětlíme, že běhání škodí zdraví a přesvědčíme je, aby si raději šli zaplavat do bazénu (no kurňa, proč jsme jej rekonstruovali?). A cyklistům úplně postačí příslib cyklostezky, úspěšně ji slibujeme už 16 let, tak to snad ještě nějakej rok vydrží! A fčíl ať nám někdo říká, že se nestaráme!

Tento text nebyl poslán do Šlapanického zpravodaje z ekologických důvodů (šetříme naše lesy - článeček by v něm zabral plochu zhruba 6x8 cm, starostovu reakci lze odhadovat tak na 2 stránky).

 

 Teploty gradují, šmíráci se radují ...                                                       17. července 2010

 

Je tomu právě půl roku, kdy ve Šlapanicích byl v činnost uveden šmírovací systém. Někteří jej sice nazývají kamerový systém, jenže nesprávně. Kamerový systém totiž podléhá určitému provoznímu režimu. Čímž se myslí nejen ochrana a utajení dat, ale také kontrolní mechanismus, včetně kontrolního a odpovědného orgánu. Ale žádná „pravidla hry“ bohužel nebyla nikdy zveřejněna - existují-li. A kde nejsou pravidla, lze pochybovat o nezneužívání. Soudruh starosta sice píše rád, neustále občanstvo zásobuje přehršlí zbytečných textů, ale že by někdy informoval o čem by měl, to jaksi ... e e e! A protože tak dosud „slušně ani zodpovědně“ neučinil, „kamerový“ systém nadále zůstává šmírovacím a Šlapanice dobrou, leč šmírovací adresou k bydlení ...

 

 Jak si co (ne)vyřídím ...                                                                        10. července 2010

 

Už jste to slyšeli? Ze všech stran do vás hustí, že řidičák je letos potřeba vyměnit, jináč bude zle! Inu dobrá, na ouřad občane zajdeš a vše potřebné vyřídíš. A jelikož žijeme v hypermoderní době a ouřad se chlubí svým poskytováním informací, tak toho využijeme, ne? Nevíte, co si vlastně máte k vyřízení vzít sebou? Neva, hups na webové stránky dědiny Šlapanice a hle, dokonce odkaz „Jak si co vyřídím“ najdeme! Supéééér! Klik a první ouha, vidíme různé odkazy - jak si vyřídit občanku ba i pas, ale řidičák překvapivě najdeme až pod odkazem „Odbor dopravy“. Tam najdeme řadu dalších odkazů tam i onam (z nichž jsou některé nefunkční), ovšem aby se občan jednoznačně dozvěděl, že k výměně řidičáku potřebuje nějakou tu fotku, doklad totožnosti a pravděpodobně žádost ....., kdepák, tak zas všechno občane vědět nemusíš! Dobrá, člověk by sice v dnešní době očekával seriózní informace, ale třeba nejde všechno najednou, že jo. A tak se pídíte dál. Kompetentním orgánem ctěné rady dědiny jsou přece komise a tak se ptejme, co na to v tomto případě Komise pro tisk a informace, jestlipak nám nespí a věci řeší k obrazu spokojenosti občana. Ze zápisů jednání se dozvíte následující: komise vskutku nespí, podnět pro konkrétní řešení této konkrétní situace odeslala směrem na vedení města již před drahnou dobou. A jediným člověkem, který na jaře 2009 (!) reagoval, byl sám velký tajemník. Za zmínku ovšem stojí citace jeho úžasné odpovědi: „Doposud si na situaci nikdo nestěžoval, kromě „odborníků“ z Komise pro tisk a informace“  !!!!!!!! To je, jářku, odpověď hodna inteligentního muže (či spíše: to je odpověď hodna inteligence tohoto muže)! Že se tedy za onen rok a půl na webových stránkách v tomto ohledu nic k lepšímu nezměnilo pochopil i méně inteligentní čtenář! Proč bychom měli poskytovat očekávané informace, když nemusíme (ale v předvolebních materiálech se nezapomeneme pochlubit jak že jsme dobří, ba nejlepší)!

Závěrem tedy nezbývá než volat z plných hrdel: Ať žijí půlpánovské informace! Ať žije soudruh tajemník! Ať žije půlpánovská inteligence!

 

 Papežova sláva, šlapanická polní tráva ...                                            5. července 2010

  květen 2010                     červenec 2010

Tož to máte tak: napřed se 100 let nic neděje a nějaké kříže kolem dědiny občas ošetří občan, který se na tu nevšímavost už nemůže dívat. Vše se rázem mění na podzim 2009, kdy katastr dědiny poctí návštěvou sám papež! To se úřad i farnost mohou náhle podělat aktivitou, aby kříže zvelebili, ba i cestu uvedli do schůdného stavu. Uplyne však dalšího půl roku a .... všechno je při starém (viz obr.). A motivací není ani kříž, na němž se pamětní deska požehnaná papežem skví! Ale nebojte, až to bude politicky nutné, však my si zase vzpomeneme, viďte soudruzi!

 

 Tiše, tiše, tiše, pan starosta OPĚT píše!                                                 27. června 2010

 

Literární záliba autorského psaní šlapanického starosty opět propukla naplno v nejnovějším vydání zpravodaje ŠZ 3/2010. Pro svoji neukojitelnou psavost zřejmě nechal zřídit i novou rubriku Názory, aby zde mohl reagovat na názory občanů. A činí tak ve své oblíbené stopáži, čili reakce pana starosty jsou zhruba 3x delší než původní příspěvky a 10x delší, než by témata zasluhovala. A kdo někdy publikoval ví, že napsání smysluplného článku vyžaduje spoustu času. Škoda, že jej pan starosta nevyužívá ke starostování, ale jen k rozvinutí svého koníčka – psaní! Vrcholem je pak jeho nimrání se v článečku předsedy komise pro tisk a informace, kde mu dotyčný doporučuje zavzpomínat si na předešlé volební období a uplatňování cenzury jeho předchůdcem. Z obsáhlé reakce pana starosty (která jako bonus čtenářům obsahuje i vědecký rozbor Voltairova citátu) se ale dozvíme, že "já, starosta, mohu říkat co chci, kdežto jakýkoliv jiný názor je jen komunální předvolební kampaň !!!"  Shrnuto:

Demokratické je všechno co říkám já. Projeví-li někdo jiný názor, jde o zneužití demokracie a zneužití svobody slova!

No není ten kluk lidovej i rozkošnej?

 

Zóna bude ...                                                                                                 18. června 2010

Dobrá věc se podařila! Vedení města vyslyšelo přání občanů a vzalo na vědomí i výsledky Petice proti průmyslové zóně. Po domluvě s majiteli pozemků v inkriminované lokalitě, kteří své pozemky poskytli za symbolickou cenu 2 Kč/m2, se započalo s výstavbou zóny. Nikoliv ovšem průmyslové, ale rekreační. V areálu vzniká přírodní koupaliště (snímek je z napouštění rybníku), které budou lemovat rozsáhlé pláže s půjčovnou jachet. Koupaliště bude obklopeno golfovým hřištěm s 35 jamkami a čtyřmi jámami. Dobrá věc se tedy nakonec podařila. Proti rekreační zóně ale protestuje místní ekologická organizace Zelený útlum tvrzením, že smrad z opalovacích krémů a zápach potu golfových hráčů při převažujících západních větrech vážně ohrozí ovzduší ve Šlapanicích.

 

Úvaha o infokanále, kabelech a dlouhém vedení ...                                     11. června 2010

 

V diskuzi zasedání zastupitelstva v dubnu 2010 vznesl jeden občan dotaz, zda by nebylo možné místní tv infokanál poskytnout všem domácnostem, tedy i těm, kteří po jiných (= placených) programech kabelového operátora nikterak netouží. Odpověď úřadu nemastná, neslaná a přitom kde jinde ji hledat. Zkusme tedy zabřednout do historie.

Za dávných časů vlády lidově-nezávislé (lidový starosta a nezávislý místostarosta), tj. v letech 1994 – 1998 probíhala ve Šlapanicích rekonstrukce telekomunikačních vedení (tehdejším Telecomem), kdy venkovní drátování bylo nahrazena zemními kabely. Akce chvályhodná! A když už bylo rozkopáno, do stejného výkopu byly položeny i městem částečně financované kabely pro šíření tv vysílání, neb se s takovou možností do budoucna počítalo. Akce chvályhodná ještě více! Pokud by tenkrát město (či nějaký přátelský subjekt) bylo i provozovatelem kabelové televize, pak by i současný občan byl uspokojen a spokojen, neboť dodávka infokanálu do všech domácností by nebyl problém. Tehdejší představitelé města se však zachovali, jak jinak, půlpánovsky – více než miliónovou investici přenechali dnešnímu monopolnímu kabelovému operátorovi. Za pusu. Kdyby si aspoň ponechali nějaký rozhodovací podíl, ale to ne, my jsme furianti a všechno víme! A tak máme kabelovku, kterou jsme zčásti zaplatili, ale která nám nepatří, nemáme do ní co kecat a její současný majitel si může monopolně dělat co chce. Máš přání občane? Zaplať si! Pravda, mohli jsme mít vlastní kabelovku, mohli jsme rozhodovat o ceně programové nabídky (jako příklad lze uvést Bílovice se směšným měsíčním poplatkem), mohli jsme šířit i ten  infokanál zdarma. Ale holt nešíříme a vliv na kabelovku nemáme. Za to máme v dědině lidi, kteří vlastní monopol na rozhodování co je a co není pro prostého občana vhodné. Bohužel stále stejné lidi, jejichž společenské a ekonomické myšlení zůstalo na úrovni půlpána! K dokreslení situace - tehdejší starosta a dnešní tajemník (táž osoba) proslul i úžasným vyhodnocením situace na trhu internetových domén a tu krásnou adresu www.slapanice.cz de facto daroval gymnáziu! Chytré to rozhodnutí hodné vzdělaného člověka, že?

Ať žijí Šlapanice – dobrá to adresa k bydlení (půlpánů)!

 

Komu se zelení, poslouchá velení ...                                                              2. června 2010

 

Spor o případnou průmyslovou zónu hýbe celými Šlapanicemi už nějakou dobu. K tématu se vyjadřuje vedení města, občané, subjekty takové, makové i onaké, lidé povolaní i laici, no prostě vřava. Přetřásá se nejen přínos, ale hlavně ekologie.

Jeden by řekl, že jedním z povolaných a odborných subjektů v tomto sporu je určitě místní Strana zelených, která má navíc i svůj hlas v zastupitelstvu. Je tedy podivuhodné, že Zelení za celou dobu k problematice nevydali jediné stanovisko, ať už prostřednictvím např. Zpravodaje či jednoznačným vyjádřením se na zasedáních zastupitelstva. Zvláštní že? Jsou snad Zelení lidovým vazalem, že stále drží ústa ....  ?

 

Dobře (digitálně) utajené volby ...                                                              29. května 2010

 

Tak zase máme parlamentní volby. A ve Šlapanicích máme i jednoho z kandidátů. A ve Šlapanicích máme i úřadem provozovaná informační média, např. televizní infokanál. A protože onen kandidát do parlamentu je i šlapanickým starostou, tak vládne nejenom úřadu, ale i těmto médím. Je tedy podivuhodné, že v infokanále se neobjevila jediná informace o tom, že se nějaké volby vůbec konají, popř. kdy, kde, rozpis okrsků, atd.. Což asi není ani „slušné“ a už vůbec ne „zodpovědné“. Tolik lidového předvolebního čaje a nakonec zbyl jen slabý odvar ...

Prrr, vlastně jedna informace se přece jen objevila a to na tv záznamu březnového zastupitelstva (vysílaného ve 23 hodin). Tajemník úřadu na volby zve a to způsobem velmi originálním. Posuďte sami (doslovný přepis odvysílaného záznamu):

„Dobrý večer, já bych si dovolil k dnešnímu jednání dvě takové poznámky. První připomínku, je to pátek sobota, kdy proběhnou volby do poslanecké sněmovny Parlamentu, to se samozřejmě dotkne Šlapanic i Bedřichovic v rámci tradičních šesti okrsků, kdy bude pět ve Šlapanicích a jeden v Bedřichovicích ... „               (ZDE si tuto perlu můžete stáhnout a vychutnat!)!  

A občan si už může jen vybrat: jde o tradiční půlpánovské řešení v poskytování informací nebo jen o sabotáž či pitomost příslušných úředníků? Další možností je dnes už tradiční zásah cenzury.  

Buď jak buď, v konečném výsledku je hodně smutné, když Městský úřad Šlapanice nedokáže své občany informovat ani o tak důležité události, jako jsou parlamentní volby. A to se tak rád chlubí tím, že infokanál se vysílá i digitálně, ale zároveň potvrzuje již dříve vyřčené (viz Zpravodaj č.2/2010): hovno vysílané i digitálně zůstane jenom hovnem ...

 

Úzká spolupráce ...                                                                                    24. května 2010

   obr. 1 

O tom, že všichni šlapaňáci nejsou jen pasivními škarohlídy, nás v minulých dnech přesvědčili občané ulice Jungmannovy. V úzké spolupráci s vedením úřadu a strany se jim podařilo splnit závazek ke 4. výročí osvobození města armádou spásy. Nově rekonstruované chodníky byly natolik zúženy (obr. 1), aby se u okapových svodů staly neprůchodnými a maminkám s kočárky bylo umožněno se prohánět po silnici. Finance za ušetřený materiál občané věnovali panu starostovi, aby mohl dál vydávat své vtipné občasníky na křídovém papíře.

  obr. 2                     obr. 3

S řemeslným důvtipem je řešeno také bezbariérové napojení na starý chodník (obr. 2), architektonicky zdařilá je i obnova cesty k Brněnským polím  (obr. 3).

  obr. 4          obr. 5

Bohužel se při realizaci tohoto ukázkového díla vyskytli jedinci úzkou spolupráci narušující, jedinci, kteří si před domem ponechali původní šířku chodníku (obr. 4 a 5 - všimněte si trapné neestetičnosti) a kteří tak na pana starostu nepřispěli ani šesťákem. Jejich chováni již odsoudil uliční výbor!

Až na tuto maličkost se ovšem jedná o perfektní práci a pan starosta si toto dílo (občany již familierně přezdívané jako "Jardova pěšinka") jistě připíše ke svým hrdinským činům na předvolebních materiálech.

 

Předvolební (informační) guláš ...  po šlapanicku                                      21. května 2010

       

Medový den se díky počasí změnil na ledový a tak kromě akcí pod střechou byl zrušen. Což se návštěvník dozví až na místě z křivě nalepeného cáru papíru. A to má pořadatel v pevných rukou šlapanická média (a jak se rád chlubí - i ta digitální).

Bavte se s nimi. Z ústředí přijdou plakáty, na něž místní topbuňka nalepí konkrétní údaje o akci. Ovšem půlpán, věren své tradici a blbosti, plakát přelepí PUMem (PUM = půlpánovské určení místa), čili neuvede místo činu. Bavte se s námi - v parku, kostele či na poli u božích muk! Nebojte, půlpáni, bavíme se!

Slušnost a zodpovědnost - slova, která na vás čouhají z plakátů soudruhů z lidu. A hned se konkrétně projevují v praxi! Třeba neslušným a nezodpovědným přelepením plakátů jiných volebních subjektů a to ještě před konáním jejich předvolebních akcí! Jo, jo, tak nějak si tu slušnost a zodpovědnost představujeme i v parlamentu ...

 

Tiše, tiše, tiše, pan starosta píše ...                                                           15. května 2010

       

Nenechme se vystrašit - tak zní nejnovější humorné počtení z mnoha, kterými občany do schránek zásobují různé subjekty. Tentokrát se o zábavu za naše peníze na lakovaném papíře postaral sám pan starosta. V úporné snaze vyvrátit různé bláboly jiných subjektů zabředl do svých vlastních vcelku dokonale. Namátkou se na některé mrkněme:

Slavné osobnosti: „ .... pánové Havel a Kraus ani ve Šlapanicích nikdy nebyli ...“ Checheche, a ještě jednou checheche .....  Jeden z pánů byl ve Šlapanicích 100procentně soukromě a ani u druhého to nelze vyloučit.

Necenzurujeme, jen : „ ... Pokud jsou zjištěna nepravdivá tvrzení ...“ Rozumějme: pokud jsou zjištěna nepravdivá tvrzení u autorů, kteří nejsou ve vedení úřadu a nebo nejsou jejich chráněnci. Nepravdivých údajů totiž vyšlo jen ve Zpravodaji v posledních letech fůra (data, názvy, národnosti). Prosím, i chyba se může stát. Ovšem následně se nikdy a nikdo občanům neomluvil. Čili šíření nepravdivých tvrzení je v tomto pohledu legální. Ale nejsou to jen „nepravdivá tvrzení“, jde např. i o nezveřejnění pozvánek na různé akce v infokanále. Tedy samozřejmě jen někomu. Jiným projde všechno – např. na pozvánce na Medový den se politická strana mávnutím kouzelného proutku změní na „srdečně zvou pořadatelé“ a všechno je v pořádku! A odvolávat se na porušování pravidel pro uveřejňování ve Zpravodaji, když je porušuje sám vydavatel (anonymní články, chybná data, nedodržování stanovených termínů dodávky příspěvků) je už hodně silný kafe! Ani vystřižená diskuze občanů na TV záznamu 19. zastupitelstva v září 2009 jistě žádnou cenzurou nebyla, že ne?

„Petiční právo jsem nikomu neomezil, jen jsem vyzval OS, aby upustili od sbírání podpisů před základní školou v době konání třídních schůzek .....“   hahaha, tolik legrace a to v jedné, jediné větě!!! Na jiném místě letáku se doslova píše: Jako starosta musím zákon dodržovat! Pokud tedy existuje zákon který zakazuje "sbírání podpisů před základní školou v době konání třídních schůzek", měl starosta jeho literu naplnit. Pokud ovšem takový zákon neexistuje, bohužel, pak do toho nemá co kafrat. Navíc už je to půl roku, co někdo "neposlechl" a jak vidno, stále mu to leží v žaludku ...

"Tvrzení OS jsou pouze negativní, mají za cíl diskreditovat vedení města (je přece před volbami a OS chce kandidovat)." Dobrej flák, starosto, opravdu, fakt! Ať jsou tvrzení OS jakákoliv (a přiznejme, někdy úplně 100pro nejsou), rozhodně nejsou JEN negativní, jsou prostě šlapanickou realitou, ke které ovšem impuls dalo vedení města špatnou osvětovou prací. Vzniklo by proklínané OS, kdyby se vedení města nechovalo informačně půlpánovsky? Jenže to je těžké, půlpán totiž neví, že se chová půlpánovsky a raději vše posouvá do politické roviny, než by se podíval do reálného zrcadla! No a nakonec je druhá strana do politické roviny dokopána a půlpán si mne ruce – vidíte, zase jsem měl pravdu! OS chce kandidovat? Fakt? No proč ne, ale zatím jeho členové tvrdí opak (byť to může být předvolební fikcí) a hlavně - registrace kandidatury zatím nikde nebyla zveřejněna. Tak jak starosta může o případné kandidatuře vědět? Jak již zmiňováno: na jiném místě pamfletu doslova píše: Jako starosta musím zákon dodržovat. Ale o jaký zákonný fakt se opřel u tohoto „kandidátského“ tvrzení ví jen pámbu a on! No, v nejhorším se z toho vyzpovídá! (Pozn. – minulý lidový starosta též nepovoloval zveřejnění anoncí na akce „rozvojové“. A jak to dopadlo? Rozvoj se stal vítězem na radnici a v dalším období lidovým koaličním partnerem. Kdo ví, jak za pár let skončí i „čistí“ :-)).

"Přesný regulativ, co v ploše zóny může být a bez souhlasu města nemůže být změněno (pouze plochy pro lehkou výrobu, servisní střediska, technologická a vývojová centra, ...)" Jo, pěkné povídání. Ale zkušenosti mluví o něčem jiném. Když si město nedokázalo smluvně ošetřit jen takovou banalitu jakou je obnova kotců (práškovna pod Žurání), když si město nechá na svém katastru postavit myčku pro kamiony bez stavebního povolení, když rada města během dvou následujících zasedání změní obsah podobné plochy jako výše jmenovaná, jak může občan věřit těm vzletným slovům?

"Jaký dopad by mělo „přestěhování“ zóny výroby a služeb za letiště na tuřanský katastr? Podle mého názoru: na životní prostředí bude dopad stejný ..."   Tak tohle, prosím, napíše vzdělaný člověk a ještě k textu připojí obrázek. Ze kterého je ovšem patrné, že je všechno jinak. Při převažujícím západním proudění (které nelze zpochybnit, jinak by i letiště bylo situováno jinak) je jasné, že „produkty“ průmyslové zóny při jejím umístění ve Šlapanicích schytají z první ruky obyvatelé Švehlovy, Wurmovy a okolí, při umístění zóny v Tuřanech pak můžeme politovat poměrně vzdálenější Kobylnice a Praci.

Jak jinak řešit obchvat Slatiny, abychom tam nemuseli váznout v dopravních zácpách? Ve zcenzurovaném článku občana z Čechovy (viz článek níže) se poměrně logicky píše: obchvat Slatiny si především musí vyřešit Slatina sama (samozřejmě v možné spolupráci se Šlapanicemi či šlapanickými majiteli pozemků). Průmyslovou zónu sypající zlatá vejce Slatina má, vyřešenou dopravní infrastrukturu přesto nikoliv! Není to podivné? A není podivné, aby se o obchvat Slatiny postaraly Šlapanice? A proč tedy Šlapanice rovnou nefinancují rozšíření pražské Jižní spojky?

"Jak umožnit vyšší nabídku a pestrost zaměstnání spolu s vyšší úrovní mezd pro každého?" Kdo rozumí téhle větě ať se přihlásí! Zóna možná přinese větší nabídku zaměstnání, ovšem lze-li takto nazvat těch 5 skladníků pro každou halu - a kde je psáno, že všichni musí být ze Šlapanic? Ale jak se vyrovnat s tím rčením „vyšší úroveň mezd pro každého“? Každý je přece i ten, který dojíždí třeba do Brna a má slušnější plat než skladník ze zóny. Nebo „každý“ dostane od pana starosty zvláštní mzdu jako občan Šlapanic? Něco jako socanský 13. důchod? Nebo „každý“ musí být z příkazu starosty zaměstnán v zóně nebo jejím okolí?

Závěrečná věta celého humorného povídání končí slovy: jak to, že to jinde jde a u nás nikoliv? A v tom je právě ten největší vtip, pane starosto: Jak to, že to jinde jde i bez průmyslové zóny a u nás nikoliv?

Vysvětlení „vadných“ údajů Čistých mohlo být zveřejněno v rámci standardního vydání Zpravodaje spolu s článkem Čistých Šlapanic (takto starosta sice dští síru, ale normální občan původní článek Čistých nikdy neviděl a tak nemá co srovnávat - postup mimochodem připomíná opravdu hnusnou dobu komunistických Antichart). Ale ve Šlapanicích je peněz dost a tak se u této příležitosti musí vydat barevný leták na lakovaném papíře! A kde jsme na to vzali? Třeba vtipným zúžením nově rekonstruovaného chodníku na Jungmannce!

Otázka na konec: šlo v tomto humorném letáku jen o souhru nešťastných starostových formulací? Nebo šlo o oficiální mocenskou doktrínu? Brrrr, také vás začíná mrazit ....?

Tak kdo bude další, soudruzi? Kdo další vyrukuje s ještě zábavnějším čtením? Nenechte se vystrašit a překonejte svého starostu! Křídového papíru je dost! 

Čest práci!

 

Šlapanický zpravodaj č. 2                                                                            7. května 2010

V „Pohledu ze starostovy kanceláře“ se opět objevují zajímavé informace. Začněme touhle:

Např. v části ulice Bedřichovické, od rodinného domu Kolbábkových po Riegrovu ulici do té doby vůbec zpevněný povrch komunikace nebyl, komunikace byla ještě v r. 2007 prašná...

Typické PUM (= půlpánovské určení místa) – lokalizace „od domu Kolbábkových“ možná něco napoví půlpánovi, ale moderní člověk používá, světe šlapanický div se, i čísel orientačních, neb každý neví, kde je onen dům (nejde-li ovšem o skrytou reklamu fy K., kterou starosta poskytl zdarma). Ale to není vše - je vidět, že starosta se na Bedřichovickou ulici dívá opravdu pohledem z kanceláře, která je přinejmenším za dvěma rohy. Jinak by věděl, že nezpevněný povrch začínal nějakou tu desítku metrů za oním specifikovaným bodem. A ještě komičtější je, že na téže ulici bydlí i sama s. šéfredaktorka zpravodaje, která starostu mohla na blábol upozornit ...

A v tomtéž článku je i tohle zajímavé:

Dalším naším požadavkem je jasné a dostatečné oddělení stávající zástavby Šlapanic od zóny pruhem území se zelení, provozování nové monitorovací stanice imisí přímo v zóně a řada dalších podmínek (viz web a připravovaný speciál ŠZ). Před schválením v zastupitelstvu předložíme projednaný inovovaný záměr investora s řadou podmínek města i veřejnosti k vyjádření a připomínkování.

To je bomba! To je vstřícnost, co? Ale co tak najednou? Tohle přece lidé chtěli slyšet před dvěma lety a nemuselo být v dědině tolik rozruchu ...  Inu je vidět, že doba předvolební dělá zázraky ...

-

Strana 10 – Šlapanický infokanál vysílá i digitálně 

Článeček zaujme pozoruhodnou závěrečnou větou: Zavedením digitálního vysílání dojde navíc ke zlepšení kvality analogového obrazu. Hmmm, hodně zjednodušené tvrzení. Ale o tom skutečně podstatném není v článku ani slova. A sic: Hnůj vysílaný třebas i digitálně zůstane pořád hnojem!

-

Strana 13 – Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko ...

Ta pozvánka do klubu Sluníčko je příjemná, všechno se dozvíte, dokonce i provozní dobu. Ovšem k čemu vám bude provozní doba, když chybí to základní – adresa! A tu asi odkaz na webové stránky nenahradí! A je to furt dokola – ujede to autorům pozvánky, budiž, ale proč i početnému "profesionálnímu" kolektivu na úřadě ...

V tomto duchu zde uveďme zlepšovák pro soudružku šéfredaktorku: co kdyby v příštím čísle zpravodaje byly uvedeny jen nadpisy a pod nimi odkaz na webové stránky města, kde by články byly celé?

-

Toto vydání zpravodaje je pozoruhodné i tím, že díky bdělé demokracii se do vydání nedostaly již 3 články. Neotištění jednoho z nich (Čisté Šlapanice) bylo dokonce oficiálně zdůvodněno tím, že tak rozhodla sama Velká rada. V zápisech ctěné rady však o tom nenajdeme ani zmínku. Že by se už falšovaly i zápisy z rady? Ale to né! To by lidový demokrat nigdá nepřipustil ...   Druhým článkem byla předvolební sebechvála Nezávislých, nutno ale podotknout, že článek jistě vznikl jako reakce na sebechválu s. starosty v čísle předešlém (viz níže - Já jsem horník, kdo je víc). Třetím "závadným" dílem byl článeček občana z ulice Čechova. Vzděláním matematik se hrdelního zločinu dopustil tím, že podrobil logické analýze informace předkládané občanům městským úřadem. Že došel k zajímavým závěrům asi není překvapivé, smutné je spíš to, že analýza vlastních blábolů vládnoucí třídě vadí natolik, že neumožnila článek otisknout! Autor článek nakonec publikoval na serveru iDnes, kde si jej jen za první 3 dny přečetlo na 12000 čtenářů. Na šlapanické radnici totiž usoudili, že místo toho, aby si text o šlapanické absurdní realitě přečetlo jen pár místních ve "svém" zpravodaji, je lepší, když si o ní přečte celá republika či svět.

 

Já jsem horník, kdo je víc ...                                                                            30. dubna 2010

       

Známé a profláknuté socialistické rčení napadne občana při čtení prvního letošního Šlapanického zpravodaje. V „Pohledu do starostovic kanclu“ se dočteme zajímavé věci, např. tu o letošních komunálních volbách:

Jen na nás všech bude záležet, jaký směr to bude: zda podpoříme dosavadní trvalé úsilí o obnovu a postupné a neúnavné řešení jak chronických, tak novodobých problémů, které naše město tíží, nebo zda to bude směr jiný.

Je demokracie a každej si může kvákat co chce, ovšem tvrdit, že zrovna nyní se “usiluje o řešení problémů“ a nikdo jiný by to nedělal lépe je docela silný předvolební kafe Kdyby tomu skutečně tak bylo, asi by nevznikaly různé opoziční iniciativy, asi by nevzrůstala antipatie, asi by nevznikaly petice ... Nebo jo, soudruzi?

 

Informace pro půlpány ...                                                                            20. dubna 2010

       

K naprosté dokonalosti se konečně vypracovali soudruzi ze šlapanické infostoky  a to uvedením jedné z fotoreportáží pod "vše říkajícím" názvem "Přednáška v knihovně". Půlpánům samozřejmě taková informace stačí, ale normální člověk dojde ke dvěma možným závěrům:

1) soudruzi si za obecní peníze udělali z občanů dokonalý apríl!

2) takovou nic neříkající informaci může zplodit pouze blb!

Zůstává otázkou, zda úředník dělající si z lidí prču a nebo blb mohou být zaměstnanci úřadu? Jak vidno, ve Šlapanicích ano! Pod vedením soudruha ředitele ...

 

Horká novinka z kultury ...                                                                          18. dubna 2010

       

Pro nepřizpůsobivé rejpaly a pro občany, kteří dosud používají vlastní myšlení, připravilo Město Šlapanice přeškolovací kurzy. První lekce má název Masáže mozku, zanedlouho následuje lekce druhá na téma Vymývání mozku. Kdo se nezúčastní, dostane lekci ...!

Zlí jazykové a dobře informované kruhy však tvrdí, že jde o pokračování zavedeného cyklu přednášek o průmyslové zóně.

 

Pohádka o šmírování  ...                                                                         Na  sv. Apríla  2010

Tož to bylo, děcka, v tym šlapáňským království tak. V místním parku se čas od času sejde partička, puberťáci před sebou machrujou, taky popijou, no a pak vobčas něco posprejujou, rozkopou, poničí. Prostě jako všude. Co s tím? Bejvaly časy, kdy na pořádek dohlíželi královští biřici a ti zjednali pořádek raz dva. Ale doba se změnila a změnili se i biřici. No přeci do teho parku furt nebudem chodit, fčíl je moderní tam umístit kameru a v kanceláři v klidu místo sledovat na televizóru. A hned s tém za králem jako že kup nám kameru, uvidíš, jak zajistíme klid a jaké bude v parku pořádek! Pan král se ve svý naivitě nechal zviklat, no a přece nebudem čučkaři a nakópil tech kamer víc. I zasedl štáb vodborníků a udělal plán jejich rozmístění. Ten dokonce votiskli v místním plátku, ale světe drž se! Na tem plánku nebyla v tym inkriminovaným parku namalovaná kamera ani jedna! To bylo řečí vo pořádku v parku a nakonec tam žádnó nedajó. Tak co je to za blbó srandu? No ale protože si z nich lidi dělali prdel, tak ju tam nakonec umístili. Další z kamer měla bét na rohu místního muzea. Kurňa, kdo to vymyslel? To by ti památkáři museli být vožralí, aby povolili roh nejstarší stavby v království hyzdit nějakó kameró ...

V širém poli kamérečka malučká ... 

Von ale celé ten nápad s kamerama je takové divné. Ze zločinnéch statistik místních biřiců vyčteme, že v království se za rok ukradnó cirka 2 slepice a pár puberťáků posprejuje 5 zdí. A kvůlivá temu se království zadrátuje? A i když platí presumce neviny, tak budeme šmírovat všechny ostatní, protože co kdyby ....! Tož za sódruha bolševika by se jeden nedivil, to ale byla diktatůra, ale fčíl v době démokracie takhle podezřívat spoluobčany? Vono v nejakéch tech velkéch královstvích, třeba pražským, nebo brněnským, možná má šmírování nejaké smysl, protože dav je hódně anonymní, ale v královstvíčku šlapáňském, kde zná každé každýho? To není nic jinýho než šmírování ve stylu Velkýho bratra*)!  

Šmírooči jděte spát, vždyť musíte ráno vstát ... 

No šak se taky podívejme na umístění kamer! Zastánci šmírování tvrdí, že kamery só umístěny vždy tak, aby „viděly“ na začátek či konec ulice, aby pré biřic viděl, kdo tama projede a kam zahne. Proč je ovšem jedna kamera umístěna na začátku ulice Palackýho (z náměstí), druhá na koncu a třetí, děcka držte se, přímo uprostřed ulice vodkuď není kam zdrhnót, to už nikdo nevysvětluje. Tady jde o zjevný šmírování! Nebo ta kamera na slópu pivnice U Jana – šmíráci budó čučet štamgastům přímo do piva. To samý se týká občerstvení v parku. No a nebo mně řeknite, proč je kamera na náměstí umístěna tak, že přes stromy „nevidí“ na pošťácké úřad, tedy na místo potencionálního zločinu? Proč kameru u Alberta umístili tak, že přes sloup nemohla „vidět“ na vchod do obchodňáku a na bankovní automat? Pravda, už tam vidí, protože ju votočili, rozum ale zůstává stát nad tím, že to tak někdo navrhnul, schválil a převzal!  

Ej, od Šmírova vietor věje ... 

Komický taky bylo oficiální zahájení provozu. Královské palác sezval plno hostí a zazněly proslovy jak se patří! Ale proč zrovna pod tím nejkřivějším sloupem neví ani pámbu!

      

Každá pozorovatelna takovýho šmírovacího systému má taky svý pravidla, do místnosti kde só monitory prostě nemůže každé (tzv. pracoviště se zvláštním režimem). Ale přinejmenším při slavnostním zahájení provozu se v místnosti motala fůra lidí, keří tam neměli co dělat, protože za jejich přítomnosti byl systém v provozu. A pár dnů nato už do šmírovny chodí i děti a můžou si i fotit. Pan král se sice šmírováním chlubí, ale jaksi pozapomněl na vědomost dát, jak je takový pracoviště chráněno před vstupem nepovolanéch osob a hlavně jak je zabezpečen celé systém proti úniku informací a hlavně jaká je kontrola!!! Pré se sice může systému poručit aby začtverečkoval některý místa záběru kamery, ale stejně tak se systému může říct, aby je odčtverečkoval. A kdo to zkontroluje?  

Když nemohli šmírovat, museli si pusu dát ... 

Taky je slušností (a ze zákona povinností), že každé šmírované prostor musí být označen tak, aby každé věděl, že je šmírované (což nakonec vidíme třeba ve velkých obchodech). A jak tuto povinnost vyřešili šlapáňští šmíráci? Na slóp, kde visí kamera, umístili jakósi samolepku, ovšem do výšek a úhlů poněkud nečitelných. Prostě vlk se nažral a šmírák zůstal celé!

 

Když jsme zašmírovali, všechny půlpanny plakali … 

No a korunu temu všemu nasadili zveřejněním informace, kde kamery vlastně só a že pré kamery vidijó každé povoz, keré královstvím projíždí. Ovšem ze seznamu umístění kamer jasně vyplývá, že de vo hovadinu a že to néni fyzicky možný. Pokud teda královské palác nekecá a nemá ještě další kamery, který na seznamu nezveřejnil (např. ta nad vchodem k biřicům). No, jak známe tohle království, je možný všechno! 

Prídi Jano premilený, prídi k nám, já ti pod kamerú pusu dám ...

Vono taky celý provedení montáže kamer je srandovní. Místo inteligentního položení kabelů do země se použilo metódy venkovního zadrátování. Esteticky to nejen vodpovídá šlapáňskýmu vkusu, ale i šlapáňský hospodyňky mají kde sušit prádlo a eště jim je vohlídají biřici kameró. A když je prádlo suchý, eště zavolajó – Máňo, už si to prádlo seber, ať může sušit Andula! Po reptání občanstva se sice vozval sám pan král, že dráty se časem přesunó do země, ale jaksi už neřekl, že to něco bude stát, že království platí dvojí prácu a materiál, samože na úkor jinéch věcí, třeba oprav obligátních chodníků.  

 

Při tahání drátů taky došlo k poškození dopravních značek. Normálka de vo těžké hrdelní přečin, ale v případě věci šmírování aji todle vodpustíme a ani to nehodláme vopravit!

 

Děvče z Líšně ve Šlapkách spadlo z višně, roztrhlo si košulenku, na monitoru viděli jsme ... (a že bylo na co se koukat) 

Takže shrnuto, celé slavné systém je bezva hračka za královský peníze. A kdo si hraje, nezlobí! A proslýchá se, že pan král jako příští hračku biřicům kópí místo Felícije vozék jménem Hummer, po vzoru pražskéch biřiců! Esli by nebylo lepší za ty prachy třeba nasvítit přechody pro chodce, nebo je zřídit tam, kde só skutečně potřeba. A taky je škoda, že šmírovací kamery ještě nezachytily ten bordel co v kráslovství udělali místní biřici. Např. ty trubky po umělým strážníkovi keré se dávno nepoužívá a kerý do teď nebezpečně čóhají ze země a reziví! Jenže to nás už nezajímá, čo bolo, to bolo, těrazky si hrajem s kamerama!

 

Šlapaničtí šmíráci nemají co na práci., kupředu levá, zpátky ani krok ... 

Ovšem všem répalům zastavil vodu na mlén sám král tím, že si šmírovací systém nechal zabudovat do svýho paláce, obrázky z kamer só zveřejněný na webu. Takže jestli nějakýho půlpána zajímá pohled např. do královské nebo aspoň do starostovic ložnice, najde jej na webový adrese www.slapanictismiraci.cz

A fčíl už je pohádky konec a půlpánům zazvonil zvonec! 

*) Velký bratr je fiktivní postava absolutistického vůdce státu Oceánie z antiutopického románu 1984 od George Orwella. Toto označení se dnes používá jako obecné označení pro vládní sledování, odposlechy a podobná narušení soukromí. 

Ve stejnojmenném televizním pořadu se aktéři nechávali šmírovat za peníze. V království šlapáňském si šmírování vlastní osoby musíte zaplatit.

 

Sprejeři ve Šlapanicích ...                                                                            18. března 2010

       

Po zdařilé podzimní zkoušce "u Radnice a před radnicí" sprejeři ve Šlapanicích opět udeřili plnou silou v polovině března zejména na Jungmannově ulici. Díky kamerovému systému však byli vyrušeni zásahovou protispejerskou jednotkou, aniž by stačili napáchat větší škody než jsou na obrázcích. Bohužel se ale tentokrát občané nedozvěděli, kdo je ZLO Šlapanic! Dalším vyšetřováním se překvapivě zjistilo, že tato povedená parta měla pro výzdobu chodníků povolení od Městského úřadu! Úředníci věří, že se nové estetické zkrášlení obce brzy rozšíří po celých Šlapanicích a občané si naň brzy zvyknou.

 

Pro trochu srandy šel bych světa kraj ...                                                    10. března 2010

ale nemusíte nikam rajzovat, stačí si přelouskat Šlapanický zpravodaj č. 1/2010. Taková hromada srandy, krávovin - tolik práce a stejně nedoceněno! Prkotinama typu např. špatně uvedené sazby DéPéHá u informací o vodném se nebudeme zabývat a přejděme k legracím většího kalibru.

Hned na straně 1 se pan starosta rozepisuje o úspěšném spuštění kamerového systému. Zřejmě na základě kritiky za instalaci „okrašlujícího“ venkovního vedení kabelů ke kamerám doslova píše: „ ... Vzdušné kabelové vedení bude postupně převedeno „do země“, tedy do chodníků nebo jiných ploch ...   „ To je ovšem úžasná zpráva. Bohužel už se pan starosta nezmiňuje o tom, že to bude něco stát! A že náklady budou de facto dvojnásobné, neboť stávající hrůza taky něco stála. Dvojí práce, dvojí náklady aneb práce kvapná, půlpána platná ... 

Zdatnou humoristkou se ukázala i soudružka šéfredaktorka. Na straně 1 ve svém úvodníku zmiňuje soutěž v poznávání „detailů našeho města“ s tím, že správné odpovědi si budete moci přečíst v příštím čísle. Na straně 31 téhož čísla však doslova píše: odpovědi mi prosím neposílejte, ale najdete je na str. 3 (kde skutečně jsou)! Velmi vtipné, že?  

Další vtip s. šéfredaktorky najdete na str. 10 v pojednání o výbězích pro psy. Sice je na začátku avizováno, že jde o přetisk článku z r. 2009, ale některé údaje mohly být aktualizovány, nikoliv slepě zkopírovány („... budou umístěny cedule .. „ namísto „byly“ – tedy pokud tam po roce ještě jsou). No a hlavní prčou je rozkošný odkaz na to, že „ ....bylo otištěno v minulém čísle ...“  ...chachacha, jenže tam pochopitelně nic otištěno nebylo ... 

Splést se jistě může každý, ale ne pořád a zhovadilosti (či chcete-li humor) soudružky šéfredaktorky najdete prakticky v každém vydání tohoto plátku. A že by si příště dala pozor? Pchá, proč, však on ji strejda tajemník podrží ... 

Pravidelným přispěvatelem humoru je i Městská policie, tentokrát za pomoci s. šéfredaktorky. Nejprve zmiňme Statistiku MP za rok 2009 na straně 9. Klasický problém se slohovým vyjádřením – člověk by řekl, nojo, vod policajtů nemůžeš čekat literární vyjadřování. Ale při asistenci s. šéfredaktorky už by to mohlo vypadat ke čtení. Ale nevypadá – dočkáte se jen přetištění podivné tabulky, smyslu nedávající. On je totiž tak trošku rozdíl mezi pracovní verzí nějaké statistiky a tím, co je určeno do časopisu ke čtení. Ale to by nám muselo dojít, že? 

Čert vem statistiku, to nejhumornější nás čeká hnedle vedle v pojednání o zahájení provozu kamerového systému. Nejprve se seznámíme s umístěním všech osmi kamer, abychom se vzápětí dočetli, že: ... Kamery se zaměřují zejména na místa, kde k vandalismu docházelo nejčastěji (například městský park), ale zároveň pokrývají celé město tak, že Šlapanicemi by nemělo projet auto, které by nezachytily. A tady už se čtenář popadá za břicho a směje se a směje. Porovnáme-li totiž seznam umístění kamer a tvrzení, že kamery pokrývají celé město a že neprojede auto které by nezachytily, dojdeme k závěru, že tento stav může nastat pouze v následujích případech:

- kamery mají větší přiblížení než je v článku prezentováno (54x) a zároveň „vidí“ i za dva až tři rohy

- počet kamer není 8, ale jejich počet je vyšší a jejich umístění je utajováno

- informace o pokrytí celého města ve smyslu popsaném ve zpravodaji, čili nemístné krávoviny, může šířit pouze velký humorista nebo člověk prostoduchý neznající ani plán města ani fyzikální zákony ... Brzy uvidíme, která varianta je správná. Ale dělat si prdel z občanů zas taková prdel není! 

Dalším humoristou je sám tajemník úřadu  svou povedenou slohovou prací stran vedoucího finančního odboru (strana 7). Tak dobře, vtipný to je, ale příště už méně srandy, jo?!  

Posledním zážitkem plným srandy je článek „Vlak a vlakové nádraží ve Šlapanicích“ na straně 24. Je zde totiž popsán pozoruhodný jev z doby stavby železniční trati. Neboť se dočtete, že „první zkušební jízda se uskutečnila v úterý 13. října 1887“ a hned  nato, že „slavnostní zahájení provozu s cestujícími se uskutečnilo v pondělí 10. října 1887“, .... wháůůůů! Že by naši předkové napřed zahájili provoz s cestujícími a teprve po něm dělali zkušební jízdy? To by museli být zcela prdlí nebo z Půlpánova! A ta drobnost, že když 10. říjen je pondělí a 13. říjen téhož roku úterý, je taky správně? Jedině, že by se předkové řídili půlpánovským kalendářem. Ale stejně by bylo lepší, kdyby články o historii psali fundovaní lidé a nikoliv pseudohistorici. 

A závěrem poznámka k fotografii na titulní straně (Městský ples). Mimochodem jde o skvělý nápad i kompozici. Snímek je bohužel znehodnocen technickým provedením (přesvětlené orchestřiště). Což v době digitálních vymožeností typu bracketing dost překvapuje. 

První číslo Šlapanického zpravodaje se opravdu povedlo. Jen termín distribuce trošku předběhl dobu. Do 1. apríla totiž ještě zbývá pár dnů ...

 

Rudý Armějec a Průmyslová zóna  ...                                                       28. února 2010

Zdánlivě nesouvisející témata, že? Ale níže uvedený příspěvek se zde neocitl samovolně. Naopak, peripetie kolem Rudého Armějce ukazují na zásadní souvislost. Jestliže půlpán níže popsaným způsobem řeší věci jednoduché, pak není divu, že situace kolem Průmyslové zóny dopadla tak jak dopadla! Inu pěkně po šlapáňsky:

Jeden čehý, druhej hot a všem čouhá sláma z bot!

 

Rudý Armějec v toku času ...                                                                     27. února 2010

Socha Rudého Armějce byla stvořena na paměť osvobození Šlapanic na sklonku 2. světové války (ač se osvobozování obce zúčastnili nejen sovětští vojáci).

A když už jednou stojí, měla by se i udržovat. O tom, že komunističtí soudruzi na údržbu kašlali je věc známá a tak se socha dožila „našich“ dnů ve stavu mírně všelijakém.

V době těsně porevoluční měl lidový soudruh starosta vizi sochu odstranit. A nejen to. Na úkor parčíku mělo vzniknout dokonce i parkoviště. Nerealizovalo se však nic.

Náklonnost k Sovětskému svazu už dávno není nejlepší (kromě zarytých komunistů) a veškeré aktivity ohledně podobných soch se v drtivé většině obcí hrají do autu (nikdo nechce upírat zásluhy o osvobození, ale nikdo taky Sovětský svaz nevyzdvihuje). Nikoliv ovšem ve Šlapanicích! Právě v této době překvapivě přicházejí rozvojoví soudruzi s „osvícenou“ myšlenkou sochu zrekonstruovat a ještě i slavnostně nasvítit. Dopadlo to zcela v rozvojovém duchu: rekonstrukce sochy spočívala v odstranění lišejníku a nekvalitním připevnění „tlumiče“ na samopal (na místě vydržel sotva pár týdnů). To podstatné však bylo jinde. K soše totiž rozvojáři nechali nainstalovat životu nebezpečná svítidla (no schválně, zkuste si dát pokojovou lampu na dvůr do deště a čekejte co to udělá), patrně v rámci „Projektu vyvraždění nepohodlných“. Dalším rozvojově-hrdinským činem bylo umístění mramorové desky s „osvětovým“ textem. Byť v nedávné minulosti byly šlapanické pamětihodnosti opatřeny takovými cedulkami jednotného provedení (nerez) a jedna je dokonce umístěna i v těsné blízkosti sochy Rudého Armějce (Křížový kámen), rozvojoví soudruzi jednotnou úpravu nerespektují a nechávají vyrobit mramorové monstrum. Ovšem bohužel bez řádného základu a bohužel v těsné blízkosti chodníku. Takže muselo zákonitě dojít k tomu, k čemu docházelo – deska s textem je kolemjdoucími opilci co chvíli vyvracena, obracena či pozvracena. A rozvojoví soudruzi běsní a do Zpravodaje píší cosi o vandalismu. Nikoliv ovšem to, že k vandalismu přímo přispěli celým nedomyšleným, amatérským a nekoncepčním provedením (sotva 10 m vzdálená cedule u Křížového kamene „zvrácenými“ neduhy netrpí, zajímavé, že?).

             

Po volbách 2006 soudruhy mírně zavál čas a nastoupivší garnitura se rozhodla věci napravit. Správně! Jak? Bohužel po šlapáňsky. Prvním počinem bylo odstranění životu nebezpečného osvětlení a jeho náhrada za takové provedení, které je určeno do větru a deště a jemuž ani vandalova noha neublíží. Slááááva! Tělesa osvětlení ovšem byla umístěna do těsné blízkosti sochy a tak vlastně bylo nasvícené jen vojákovo ohanbí! O sexuální raritu bylo rázem postaráno! Pokud jste se na sexy sochu v té době pozeptali kompetentní osoby na městském úřadě, dozvěděli jste se pozoruhodné vysvětlení: „ ....nó  voni to tam montovali za světla a tak nevěděli jak do dopadne .... „ ...!!!! Odpověď hodná soudruha Půlpána, viďte! Takže zjevně žádný projekt, žádná vizualizace, prostě normálně po našem, tedy po půlpánovsku: Franto, prdni nám tam nějaký světla, jo, kde chceš prácu podepsat ....?! Samotný fakt, že svoji funkci osvětlení neplní půlpány nezajímá a po setmění to přece žádný úředník kontrolovat nebude. Šlo přece o splnění úkolu a to nastalo – "ček, odškrtnuto"! Náprava stavu trvala několik měsíců a možná jen proto, aby se půlpánům neposmívalo jejich oblíbené Zrcadlo.

              

Na podzim 2009 dochází i na restaurování sochy, tentokrát kvalitně a nikoliv po rozvojovsku. Bohužel na řádné provedení „cedule“ se opět zapomnělo. Místo výroby nové (a v duchu jednoty se všemi ostatními) nechali soudruzi na stávající desku jen doplnit text o čestném občanství. Pak přišel sníh a řidič těžké techniky sníh odklízející nesprávně zaměřil chodník a dotyčná deska byla opět (již po dvaadvacáté !!!) vyvrácena a tentokrát i přejeta.

A jaký je závěr? Na zdánlivě jednoduchém a malicherném případě jsme si tu demonstrovali, jak věci jednoduché řeší půlpán, aniž by přiznal, že něco není v pořádku. Ale to půlpán nikdy neudělá, neboť půlpán je hrdina a nebýt toho pitomého Rudého Armějce, už dávno by na jeho místě stála socha půlpánova v nadživotní velikosti!

 

Vítězný únor ve Šlapanicích ...                                                                    25. února 2010

 

Stížnosti na zlepšování životního prostředí  ...                                           19. února 2010

Zatímco ve Šlapanicích vrcholí (pseudo) boje za zlepšení stavu životního prostředí, najdou se občané, kteří si na postupné zlepšování životního prostředí stěžují. Alespoň to vyplývá ze zápisu jednání Rady města, který svým pérem pořídil soudruh tajemník ...

 

Pohádka o Šípkové Růžence a špinavých Šlapkách ...                                13. února 2010

              

Tož to vám, milé děti, ten spolek jež se Čistý Šlapky zove, na svéch webovkách v článku z prvního února 2010 uvádí vodkaz na brněnské vydání deníku „idnes“ (z 31.1.2010), keré přinesl zprávu vo tom, že si vobčanská sdružení k šíření svéch informací musijó zakládat svoje webový stránky a to pré proto, že jim je vodepřena možnost prezentace v obecních médiích (obr. 1). Jako příklad páchání takovéch křivd je na prvním místě uveden spolek Čistý Šlapky. Není ovšem zas až tak těžký zabřednót do nedávný historie a rázem je jasno. Neboť se hukáže, že webovó prezentaci si Čistý Šlapky založili daleko dříve (jaro 2009, popř. 21.5.2009 - obr. 2 a 3), než jim bylo cokoliv odepřeno (4. srpen 2009 - obr. 4). Tož, sódrozi, někdo tade vyloženě kecá! Je to „idnes“ a nebo její zdroj informací (kdopak to asi je)? Ale nakonec je to jedno, výsledek je stejnej. A „čistí“ si pěkně podkopali důvěryhodnosť.

V tom samým příspěvku se na stránkách „čistéch“ dozvíme i to, že cenzuru v království šlapáňským zavedl bývalé starosta Sklepovský. Bóžínku, co to je zase za kec? Každé přeci ví, že cenzura tady vystrčila růžky již dříve a to za vlády chlapců z lidu, konkrétně v letech 2001 a 2002. A že právě cenzura byla jednó z příčin nespokojenosti části občanstva, což nakonec vyústilo ve vznik později tak problematického hnutí Útlum, kerý v načatým cenzurním díle už jen pokračovalo.

A néni to první příklad dezinformací vydávaných spolkem Čistý Šlapky (jéda, děcka, no aby nakonec nedošlo ke změně jména na Špinavý Šlapky). Divné spolek. Taková Šípková Růženka probuzená na podzim 2008. Toto období vyhlásili rokem Nula a žasnó nad tém, co bylo před tím, tedy v době, kdy zrovna spali ...    

 

I Zrcadlo tiše závidí ...                                                                               9. února 2010

Zcela v duchu rčení "Šlapanice - humorná dědina" se na scéně objevily webové stránky subjektu zatím se nazývajícího Zdravý rozum:  http://www.slapanicim.cz/   !

Zrcadlo vřele doporučuje jejich přečtení, neboť tolik srandy soustředěné na tak malém prostoru se jen tak nevidí. Již jsou známy případy, kdy si občané čtoucí tento web smíchy přivodili břišní kýlu, záchvaty smíchu nebývale zaměstnávají i lékařskou pohotovost.

Jediní, kdož nevěřícně koulí očima jsou ctitelé českého jazyka. Množství prohřešků proti češtině na výše uvedeném webu hluboce otřáslo i vyučujícími základní školy. A je proti zdravému rozumu, že se o řízení Šlapanic uchází jakýsi "Zdravý rozum" či někdo, kdo musel nejméně 5x propadnout z jazyka mateřského ....

 

Největší ekologická hrozba ...                                                                      5. února 2010

Na informačním semináři k Průmyslové zóně (26.1.2010) zazněla spousta odborných slov na dané téma. Překvapivým závěrem však bylo zjištění, že:

 

Pohádka o třech letácích ...                                                                           28. ledna 2010

To vám byla v tom království šlapáňském doba předvánočně vánoční, když občanům byly dodány na vědomost tři letáky od tří subjektů na jedno téma. Posviťme si na ně blíže:

První leták „Dnes Šlapanice, zítra plech, beton a asfalt ,,, „ vydalo sdružení Čisté Šlapanice. Sdružení, kterému pravděpodobmě o něco jde, akorát není tak úplně jasné o co. Většina dosud vydaných textů a prohlášení je nahuštěna informacemi tak dokonale, až jsou dokonale nepřehledné. A přitom tohle sdružení začalo tak pěkně – zveřejněním podivných patálií ohledně stavby práškovací lakovny. Jenže v průběhu doby se na lakovnu jaksi pozapomnělo a spolek se věnuje jinému stěžejnímu tématu a to průmyslové zóně. Ale zase podivně – tisíce slov, v nichž bohužel zaniká to nejpodstatnější. Plýtvání energie na zbytečnosti a malý důraz na věci opravdu důležité. Škoda! Ovšem nejde si nevšimnout i lehce humorné stránky snažení. Sdružení okázale brojí proti stavbě průmyslové zóny, to je nepochybné, ale prosím, proč ne. Vraťme se ale mírně do minulosti a znovu si přečtěme předvolební letáky místních volebních subjektů, např. šlapanických lidovců. Zcela jasně zde stavbu průmyslové zóny deklarují. A kolik členů Čistých Šlapanic, jejich sympatizantů či signatářů Petice proti průmyslové zóně (2500 lidí) ty lidovce volilo? Ééé, cože? Tolik? Tak vo co gou? 

Ovšem jednu zásadní a dobrou věc nelze sdružení upřít. Oprávněná obava o to, že v případě stavby průmyslové zóny skutečně dojde k alespoň částečnému zmírnění následků a to např. určitým „zalesněním“ nejbližšího okolí zóny a též obava o případné změny výrobních programů firem v průmyslové zóně operujících. Tedy obava o to, aby z logistické haly časem nevznikla slévárna či zpracovatelská linka na uran. To je oč tu jde! Zástupci města bohužel na toto téma jen nekonkrétně blekotají (viz Druhý leták) a nedokážou zformulovat jasné podmínky pro všechny zúčastněné strany. Po jedněch pajdulácích z Národního výboru bohužel po volbách přijdou jiní pajduláci a normálnímu člověkovi je jasné, že se takto na nějaké zalesnění v klidu zapomene!  

A jedna drobnost závěrem: když už spolek Čisté Šlapanice má v názvu slovo čisté (rozumějme ekologické), je poněkud zvláštní, že si jaksi vůbec nevšímá největší šlapanické ekologické katastrofy, jíž nepochybně je fenolové zamoření pod „papírnama“. Je to jen náhoda nebo kdo teda za ty nitky vlastně tahá ...?

---- 

Druhý leták sesmolilo Město Šlapanice a distribuovalo vložené do předvánočně-silvestrovského Zpravodaje. Humorně tak přispělo k výtečnému silvestrovskému veselí! Z letáku věnovanému průmyslové zóně se totiž v podstatě dozvíme jen dvě zásadní věci:

1) největším zdrojem prašnosti jsou pole, proto je potřeba je zastavět výrobními halami

2) byla dotčena ješitnost páně starosty petiční akcí proti zóně „v blízkosti školy“ 

Ad1) Místo toho, aby autoři využili tiskového místa a jasně občany informovali o celé věci s použitím argumentů, je celý leták zaplněn ublížeností: vy jste nám rozkopali bábovičku, tak my vám za to na pískoviště načuráme. Leták je zjevně určený pro stádo samostatně neuvažujích půlpánů, kterým stačí jen to, co řekne vrchnost. Autoři si ovšem neuvědomili, že kromě půlpánů dnes ve Šlapanicích žijí i lidé, kteří používají rozum a k tomu, aby sami došli k nějakým závěrům, jim musí být poskytnuty informace, nikoliv omáčka! Zcela v duchu šlapanického humoru leták vyzdvihuje např. „falešně znějící výkřiky o tom, že zákony platí jen pro někoho“. A není snad humorné, když si ve městě někdo postaví mycí linku pro kamiony bez stavebního povolení, jiný si v průběhu stavby změní drobnou výrobu na chemickou provozovnu a občana, kterému přivezou hromádku písku před barák (aby ji během hodiny odklidil do dvora) pokutují aktivní soudružky z Národního výboru za zábor místa? Tomu se normální člověk musí zasmát, pouze půlpán krčí rameny a nechápe už vůbec nic! 

Ad2) Komické peripetie s osobitým výkladem petičního práva z pera pana starosty (těžko ovšem věřit, že jsou z jeho hlavy, spíše je poslušen straně a vládě) jsou dostatečně popsány na webových stránkách sdružení Čisté Šlapanice. Zbývá jen dodat několik drobností: ohání-li se pan starosta tím, že k petiční akci „byla zneužita blízkost školy“, měl by také dodat, co znamená pojem „blízkost školy“. Neboť i Lidové sdružení pořádá např. Medový den či předvolební akce, kde se konzumuje alkohol a to „v blízkosti školy“. Ovšem nejjednodušší by přece bylo (když se starostovi nelíbí petiční akce „v blízkosti školy“), aby nařídil zasáhnout řediteli tohoto zařízení (nebo škola Městu nepatří?) a dle jeho reakce vyvodit třebas i sankce. Udělal pan starosta něco v tomto smyslu a nebo jen zbytečně řeší důsledky místo příčiny?

Celkově lze konstatovat, že vydání tohoto letáku bylo jen prázdným gestem a vyhozenými městskými penězi (ovšem na křídovém papíře a v barvě!). Autoři zjevně neví, že neví (že svět je už trošku jinde). A zasloužili by spíše pár na holou (to aby se konečně vzpamatovali) a samozřejmě by měli uhradit náklady na tisk a distribuci z vlastní kapsy. 

----

Třetí leták „Průmyslová zóna logika, fakta a prosperita Šlapanic v souvislostech“ (ano, toto je skutečné znění názvu) kupodivu přináší konkrétních informací nejvíce (což se čekalo spíše od Druhého letáku). No zaplaťpámbu aspoň za to málo! Obrázky krásné a barevné, ale tak malé, že z nich stejně nic nevyčtete. Ovšem co z letáku vyčtete zcela nepochybně, je zahájení předvolební agitace bývalého starosty. Škoda, že se pisatel, který chce lidu něco písemně sdělit, v mezidobí nedoučil česky (viz zmíněný název letáku nebo rozkošně rozdělené slovo Mag a Istrát či další jazykové prohřešky). 

----

Co říci závěrem? Mrhání časem a papírem, neboť letáky občanům nepřinesly vůbec nic kromě poznání, že Šlapanice jsou opravdu humorná dědina! A jak to vypadá, zůstane i nadále. Dokud se nenajde někdo, kdo zcela konkrétně řekne jak to celé ve skutečnosti je! Ale to už nebude jen pohádka, viď soudruhu?!

 

Opatření ke zlepšení životního prostředí ...                                                  23. ledna 2010

Neúměrné prašnosti a suchému ovzduší se ve Šlapanicích rozhodli čelit. Soudruzi z Národního výboru vydali Soubor opatření ke zlepšení životního prostředí. Ode dneška se pod trestem vyobcování přikazuje všemu občanstvu, že své prádlo musí sušit pouze na místech k tomu určených. V zájmu dlouhodobého udržení vlhkosti se prádlo nesmí ždímat. K sušení se vtipně využije nově natažených drátů - nejde tedy o estetické znehodnocení obce, jak se nám snaží namluvit někteří rejpalové. O případné zcizení prádla občané také nemusejí mít strach, neboť bude pod dohledem šmírovacího systému, který byl soudruhy k tomuto účelu pořízen! Čtyři mouchy jednou ranou - jsou to ale v těch Šlapanicích chytré hlavičky!

 

Pohádka o Chytrodrátovi a Drátoblbovi ...                                                   20. ledna 2010

   za vlády Chytrodráta

        za vlády Drátoblba

           

Jo bejval to v království šlapáňském pořádek. Zemi řídili dva princové – Chytrodrát a Drátoblb, ale protože Drátoblb na vládnutí prděl a smrděl, tak s ním Chytrodrát neměl žádný potíže a vládl sám a vskutku dobře. Z jeho dobrých činů jmenujme např. oddrátování království, kteréž do tý doby bylo esteticky fakt hnusný a po oddrátování celá země prohlédla (viz obr. 1,2 před a po). Jenže nic netrvá věčně, jednoho dne se Chytrodrát přemírou dobrých skutků zbláznil a nebyl schopen vládu nad královstvím zastat. Na scénu tedy přichází jeho bratr Drátoblb. A protože se mu oddrátovaná země pranic nelíbila, povolal dráteníky ze všech koutů světa a zakrátko si mnul ruce nad výsledkem (viz zbývající snímky). Cože děti, že se vám takové království nelíbí? No co naděláte, takhle to dopadne v každé zemi, které bude vládnout Drátoblb!

Království šlapáňské - dobrá zadrátovaná adresa k bydlení!

 

Ve Šlapanicích přejeli čestného občana ...                                                   15. ledna 2010

    

Ve Šlapanicích panuje takový hezký zvyk. Nejdřív vás s velkou pompou jmenují Čestným občanem města a při nejbližší příležitosti vás přejedou těžkou technikou a zasypou štěrkem. No aspoň je vidět, že si vás skutečně váží ...

 

Nový se starým  ...                                                                                       10. ledna 2010

       

Je sice nový rok, ale začít musíme ještě úsměvy roku minulého. Jedním z nich je vydání Šlapanického zpravodaje č. 6/2009.

A hned první pohled na obálku nás nenechá na pochybách, že Photoshop je sice dobrý sluha, ale zlý pán (viz velká fotka s “vločkami“  - obr. 1). Zvláště v rukou amatérů …

Ve zprávách ze „starostovy kanceláře“ se čtenář mj. dozví, že „ ...kamerový systém má být spuštěn do zkušebního provozu  15.12. ... „ ovšem není jasné kterého roku.  Obrázek č.2. byl pořízen více jak 14 dní po avizovaném termínu, leč vidíme jen dráty a po kameře ni stopy. Tedy pokud nejde o zkušební provoz bez kamer, což odpovídá klasickému šlapanismu. Oč by byl lepší zkušební provoz s kamerami, ale bez drátů ...

Představování jednotlivých odborů městského úřadu (str. 5) se po dlouhé době ukázal jako dobrý počin, neb občan byl jasně informován „kdo je kdo“. V nejnovějším pokračování ovšem chybí fotografie úředníků, čili návrat k anonymitě a tudíž efekt článku jest v ... řiti!

Na straně 7 se městská policie chlubí svojí „ ... každoroční asistencí při pořádání kulturní (?) akce Kárky of the Půlpánov ..." Tak slááááva, alespoň se už někdo přiznal k odpovědnosti za to, že průjezd Svatojánským náměstím byl pro dopravu nepovoleně uzavřen o více než hodinu dříve než stanovil městský úřad!

Ovšem to nej na konec a do zlatého rámečku! Bezkonkurenčně nejlepší legrací je otištění šéfredaktorčina článku o návštěvě Svatého otce (strana 33). Proč až nyní a ne o číslo dříve? Protože vyplodit takovou srandu dá práci. O celé akci se v článku dozvíte pěkně bod po bodu - posuďte sami:

„ ... podařilo se mi najít desku ke křížku, kterou nám papež bude světit ... „ I nezasvěcená autorka by si měla zjistit, že nešlo o svěcení alébrž o požehnání.

„ ... při příchodu na letiště jsem ohromena množstvím lidí ... „ Předpokládaná účast sice byla v médiích prezentována víc jak dostatečně, přesto autorka článku je OHROMENA OHROMNOU masou lidí ...

„ ... to nejkrásnější ale teprve mělo přijít – východ slunce nad areálem ... „  No vida, člověk by řekl, že to nejkrásnější byla účast na setkání s papežem, ale dle autorky to byl východ slunce nad areálem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bravóóóóóóó!!!!!

„ ... lidé mu mávali praporky, které si na místě koupili – kromě klasických ... i Brazílie ... „ Hmmm, opravdu zajímavá informace. Jen není známo,  proč by si lidé praporky kupovali (a ještě k tomu brazilské), když je každý poutník dostal zdarma spolu s balíčkem při příchodu do areálu (a kromě toho byly praporky k dispozici i u organizátorů v jednotlivých sektorech)!

„ ... začala mše, uličky mezi jednotlivými sektory jsou beznadějně ucpané ...  „ Hmmm, tak tohle je ještě zajímavější, neboť každý přímý účastník vám potvrdí pravý opak - právě vysoká disciplína a ohleduplnost účastníků byla mile překvapující.

Deset minut po začátku obřadu se autorka článku rozhodla vzdát se úžasné atmosféry přímé účasti na mši a odchází domů sledovat televizi. No zaplaťpámbu, neb co bychom se ještě dozvěděli za bláboly?

Za zmínku ještě stojí autorčiny "odborné výklady"  - co je to vlastně papamobil a co bylo hlavním tématem papežovy návštěvy. Super, super, třikrát super!

Kdo článek četl a byl přímým účastníkem Mše svaté, musel se buď přetrhnout smíchy a nebo se vyrovnat s rozpaky. Pulitzerova cena za hovadinu roku jej jistě nemine.

Co říci závěrem? Jako školní cvičení žákyně páté třídy či jako legrační příspěvek do vánočně-silvestrovského čísla Šlapanického zpravodaje by článek byl akceptovatelný. V jiném případě (autorka je přímo šéfredaktorkou ŠZ) jde o tradiční výsměch úřadu občanům. Neboť takový novinářský i etický blábol prošel i redakční radou, jejímiž  členy jsou, pozor, i křesťansky orientovaný starosta a rozvojový místostarosta, kteří na místě činu byli. Navíc je známo, že autorka článku jest spřízněna se samotným tajemníkem úřadu. Z čehož už poměrně průhledně vyplývá, že pod ochrannými křídly chlapců z lidu vyjde cokoliv, zatímco jiným jsou jejich články odmítány.

Ale existuje ještě jiné vysvětlení: s. šéfredaktorka byla na úplně jiné akci než oněch 120 000 poutníků!

Čest práci!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pbart 2008       doporučené rozlišení 1024x768

 
                                     jedna, dvě, tři ....   [CNW:Counter]  ........

 

 

r